Întrebare recomandată | Narkys a întrebat:

Locuiesc in judetul Neamt si mi-am pierdut certificatul de nastere. Unde trebuie sa depun cererea pentru obtinerea unui altuia? Cineva mi-a spus ca se face la primaria domiciliului daca acesta nu sa schimbat.Si cam Cat dureaza eliberarea din ce am inteles se elibereaza pe loc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus ca obtii duplicatul certificatului in aceeasi zi. Cartea de identitate o poti obtine in cca 7-10 zile, in functie de aglomeratia de la SPCLEP, nu exista taxa de urgenta. Poti sa rogi functionarii sa ti-o elibereze mai repede. Daca nu o poti obtine pana pleci si nu ai nevoie de ea pentru plecare(ai si pasaport valabil) poti lasa cuiva o procura speciala sa ti-o ia de la SPCLEP.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei depune cererea pentru un duplicat al certificatului de nastere la Starea civila a primariei care l-a eliberat. De regula il obtii imediat, stiu asta deoarece am obtinut anul acesta duplicatul certificatului de nastere al fiului meu. Te costa 100 lei.

| mgtow a răspuns:

Intarzie 3 saptamani si faci cerere la primaria din localitatea unde ai trait pana acum sau la primaria localitatii in care te-ai mutat definitiv.

| PotatoMustDie a răspuns:

Faci cerere la primarie.

| Deeutzica a răspuns:

Ori la primarie ori la spitalul in care te-ai nascut
Dureaza 1-2 saptamani

| Narkys explică:

Pentru ca Eu sunt momentan in Italia ajung sapt viitoare acasa si am la dispozitie doar o saptamana Pentru obtinerea certificatului si a Ci. Cineva site si Cat dureaza maxim eliberarea Ci la urgenta si ce taxe se percep?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Narkys):

Ti-am spus ca obtii duplicatul certificatului in aceeasi zi. Cartea de identitate o poti obtine in cca 7-10 zile, in functie de aglomeratia de la SPCLEP, nu exista taxa de urgenta. Poti sa rogi functionarii sa ti-o elibereze mai repede. Daca nu o poti obtine pana pleci si nu ai nevoie de ea pentru plecare(ai si pasaport valabil) poti lasa cuiva o procura speciala sa ti-o ia de la SPCLEP.