| Flori_Bacaoanu_1965 a întrebat:

Lucrez la o firma de 3 ani. Pe primii 2 ii mai vad prin acte, pe al 3 an nu vad nici un act care sa ateste ca sunt angajata sau daca mi s-au platit darile catre stat. Cum fac sa aflu?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti intreba la Inspectoratul Teritorial de Munca din judetul tau sau poti verifica pe site-ul CNAS.
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.
Daca esti asigurata de sanatate inseamna ca esti angajata legal si angajatorul plateste contributiile si impozitul pe salariu.