| gabi30 a întrebat:

Cum pot recupera cartea de munca de la angajator? Mi s-a spus, neoficial de catre o persoana din firma ca aceasta nu si-a platit darile catre stat si de aceea se intarzie si nici nu imi pot da adeverinta pentru a-mi depune actele la somaj. Ce pot face in acest caz?
Multumesc.
Gabi

Răspuns Câştigător
| matchpoint a răspuns:

Sa inteleg ca cartea ta de munca este la angajotor si nu la ITM?
Oricum fa un referat la ITM, acestia se vor autosesiza si iti vei putea primi cartea de munca. E drept ca nu va usor pentru ca un asemenea angajator se va folosi de toate metodele ca sa iasa din aceasta situatie. Conosc situatii in care s-a apelat si la politie. Sper sa reusesti sa rezolvi problema in timp util. Dar am impresia ca nu sunt platite nici contributiile la somaj si nu stiu daca vei putea beneficia de somaj. Succes. Sper ca ti-am fost de folos. Pa.

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Mergi la itm sp care este pb ta si te va pune sa faci o cerere sa spui ceea ce nu poti face tu. dai toate datele firmei si ei se ocupa de asta. Angajatoru e obligat sa ti incheie caryteade munca cu data incetarii activitatii in firma si sa ti plateasca darile la stat. verifica atunci cind iei cartea de munca daca e in regula totul si apoi semnezi. e bine sa nu o iei tu de la el ca s-ar putea sa nu ti fi trecut totul asa ca itm e sing solutie pentru ca normal acolo trebuie sa ajung unca cartea ta si apoi la tine ok bafta si nu amina rezolva cit mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar sa asteptati, angajatorul va da vina pe starea in care i se afla firma.

| bebelush a răspuns:

Mergi la inspectoratul de munca de care apartii si fa o reclamatie!

| gabi30 explică:

Da, probabil nu are platite darile la stat. Dar asta e problema lor, nu? Mie mi-au fost retinute din salar contribitiile lunar.Nu este nimic de facut? Multumesc.Gabi