| Brezeanualex a întrebat:

Luna aceasta fac 18 ani.
Mama ma cearta și injura. Îmi zice ca ma da afara.
Eu vreau sa ma mut.
Imi poate face ceva sau politia?
Iar buletinul îmi expira la anul, ce pot face?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 18 ani devii major si poti pleca linistit de la domiciliu, politia nu are nici o treaba in legatura cu aceasta.
Cartea de identitate (ca buletin de identitate nu prea cred ca ai vazut) este valabila pana la expirare. Actele pentru preschimbare trebuie depuse cu minimum 15 zile inainte de data expirarii.
Ai nevoie de un domiciliu sau sa fii primit in spatiu de proprietarul locuintei in care vei sta.