| anonim_4396 a întrebat:

anul acesta in mai i mi expiră buletinul, cind pot merge la politie spre a i mi face altul, in luna in care expiră s au m ai inainte? Si ce acte i mi trebuiesc in afară de buletin, acesta il opresc ei? Scuze că deranjez cu intrebările, dar ce se intimplă cu buletinele expirate unde ajung ele? Vă multumesc tuturor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de data expirarii valabilitatii. Iti trebuie exact aceleasi acte ca la prima CI. De asemenea se preda actuala CI si cartea de alegator (daca ai avut).
P.S. Chiar ai buletin? Ai vazut macar cum arata unul?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Păi la 34 de ani crezi că nu am? Sau de ce intrebi? In mai fac 35

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si scrie pe act "Buletin de identitate"?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu. Scrie carte de identitate, dar de ce intrebi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Fiindca aproape toti, inclusiv pruncii de 14 ani, folositi cuvantul buletin desi buletine nu se mai fac din 1996 si cei mai multi nici macar n-au vazut cum arata un buletin de identitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ba eu am văzut cum arată un buletin de identitate, că am avut vechiul buletin in 92 la 14 ani mi l am făcut.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Foarte bine, dar eu spuneaam ca este normal sa folosim cuvantul potrivit, respectiv acela de carte si nu de buletin, cel putin din doua motive: asa se numeste acum actul de identitate si este alt format decat buletinul.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu 2 săptămâni înainte de expirare mergi la Evidența Populației, cu vechiul act de identitate, copie a contractului casei și proprietarul (părinte, gazdă, etc.), plătești o taxă.
Buletinele vechi se distrug.
Pa, pa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Eu si sora mea sinte m proprietari, mama a murit.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bună.
Aveți certificat de moștenitor? Cum ați intrat în posesia imobilului?
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Buletinul vechi il opresc cand ti l dau pe cel nou. ai nevoie de un act de primire in spartiu semna de un proprietar al casei/apartamentului daca nu esti tu proprietar, cere tip + taxa platita

poti sa il schimbi si cu cateva luni inainte. eu l am schimbat cu 3 luni inainte.

| Fatamuntilor a răspuns:

Buletinul vechi
cerere tip
cerificat de nastere
timbru fiscal
taxa de eliberare a actului
si actul de propietate de acolo unde stai
Poti face actul si mai repede, important e sa nu intarzii, pentru esti posibil de amenda.
Dar cel mai bine sa intrebi la biroul pentru evidenta populatiei al localitatii de unde domiliciezi.

| MishaIsMyHero a răspuns:

Poti sa te duci cu doua sapt.inainte de a expira.alte acte necesare poti afla daca dai tel.la politie. Funda?