| cutulica a întrebat:

Ma dar nu stie nimeni sa-mi spuna si mie in 1949 prin ce act s-au cedat de tarani terenurile Ministerului Agriculturii, terenuri sub 50 de hectare? Chiar toti romanii bat campii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Retin ca ti-am raspuns la o asemenea intrebare, donatiile s-au facut in baza prevederilor Codului civil privind contractul de donatie.
Aproape sigur nu a existat un act normativ special, prin care taranii sa fie fortati sa-si doneze terenurile.
P.S. Putin respect nu strica. "Ma" poti fi cu rudele si gasca de prieteni, nu cu toti de pe TPU.

| cutulica explică (pentru Ioandelasal):

A existat dar habar nu ai tu. Pai altfel de unde sunt anexele la Arhivele Statului cu oamenii care au donat aceste terenuri. Sunt anexele la un act normativ. Daca nu stii despre ce este vorba taci din gura. Ca nu te-am obligat sa-mi raspunzi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru cutulica):

Nu cunosti tehnica legislativa si nici nu gandesti. Cum sa treaca anexele cu cei care au donat la un act normativ emis inainte de donatii?
Si apoi eu n-am spus ca sunt sigur ca nu a existat un asemenea act normativ ci doar ca sunt aproape sigur, ceea ce lasa o oarecare marja. Sunt jurist de mult si nu am auzit de un asemenea act.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca domnul Ioandelasal, nu a reusit sa te multumeasca prin raspunsul sau, am mari dubii ca va reusi altcineva! Du-te pe un site de specialitate...