| SsemiZeu1 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva in domeniul "arme de foc"? M-am gandit sa cumpar un pistol, insa sa fie ceva legal, dar care poate provoca ceva rani. Eventual imi explica cineva daca e vreo diferenta dintre pistoale cu aer comprimat /CO2/airsoft. *Funda*

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Airsoft merge pe un regim de presiune mai mic si pe proiectile cu potential de ranire scazut (proiectile "moi", a caror energie cinetica este disipata prin deformarea sau imprastierea materialului proiectilului), pe cand cele cu gaz comprimat merg la presiuni mai mari si au proiectile dure, care pot penetra o tinta, sau cauza rani grave.
Iti dai seama ca pentru autoaparare, o "arma" airsoft nu te prea ajuta, iar o arma cu gaz comprimat este periculoasa si problematica - vezi ca si politistii sunt anchetati pentru ca au impuscat un om, chiar si cand au fost in autoaparare.
Mai bine sa folosesti alte arme pentru asta, arme neletale care incapaciteaza agresorul: pepper-spray, peacemaker sau altceva de genul asta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform anexei la Legea nr.295/2004 privind regimul armelor si munitiilor cele doua se incadreaza in categorii diferite. Armele cu aer comprimat se incadreaza la categoria D, pentru care este nevoie de notificarea detinerii la politie iar cele airsoft in categoria E pentru care nu este nevoie de vreo formalitate. Pentru ambele trebuie sa ai varsta de 18 ani.

| Oana92 a răspuns:

Pentru armele de foc ai nevoie in primul rand de un aviz de la un psiholog specializat/avizat in domeniul sigurantei nationale.

| syste754 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=pwfc6oO-_mE
nu gasesti ninic legal care sa produc rani...iti trebuie permis de port arma