| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea a murit acum 2 luni aproximativ.Noi suntem 4 copii din prima ei casatorie si are un frate care a renuntat la partea lui de mostenire pentru ea. Casa si pamantul pe care il avea era mostenire de la parintii ei. S-a recasatorit cu un an inainte de a deceda. Nu a avut copii cu actualul sot. As vrea sa stiu daca sotul ei are drept la mostenire si daca da cat ii revine lui si cat copiilor? Fratele poate reintra in drepturi acum dupa ce ea a decedat? Va multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sotul supravietuitor are dreptul la mostenire, indiferent de periooada convietuirii cu defuncta, impreuna cu voi copiii. Conform Legii nr. 319/1944 sotul supravietuitor, in concurs cu copiii, mosteneste 1/4 din averea sotului defunct iar copiii mostenesc toti 3/4, care se va imparti in functie de numarul de copii, respectiv fiecare dintre voi va mosteni 3/16 din avere. Odata ce a renuntat la mostenire fratele mamei nu mai poate reveni. Numai bine!

| zzralucazz a răspuns:

Nu ma bag

| Tomy_7490 a răspuns:

Sotul actual nu are niciun drept asupra bunrilor moștenite de mama ta de la părinții ei sau de la orice altă pesoană, sunt bunurile ei proprii-deci ale tale și celor trei frați. sotul mamei are dreptul numai la bunurile cumpărate în comun cu mama voastră în decursul acelui an. fratele mamei nu mai are drept la moștenire, în uma renunțării în favoarea mamei.