| hUnTERRRRRR a întrebat:

Mi-a fost suspendat permisul de pe 12 decembrie pentru 90 zile si nu stiu exact daca se calculeaza cu tot cu ziua de 12 sau incepand cu 13 decembrie.
Doar cu buletinul si dovada trebuie sa ma prezint?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de suspendare a dreptului de a conduce incepe sa curga din ziua urmatoare predarii permisului de conducere sau a dovezii cu drept de conducere si se implineste dupa 90 de zile.
In cazul expus, daca incepe cu 13 decembrie 2020 se va implini in 12 martie, asa ca vei merge dupa permis in 15 martie, avand in vedere ca 13 si 14 martie sunt sambata si duminica.
Vei merge cu cartea de identitate si dovada.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Ioandelasal):

Ideea e ca eu nu am predat permisul, era deja la politie si mi-a venit o foaie pe care scrie ca se suspenda permisul pe o perioada de 90 de zile incepand cu 12.12. 2020 si ma gandesc ca maine ar trebui sa merg

| Ioandelasal a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Daca a inceput in 12.12. 2020 termenul se implineste in 11.03. 2021, asa ca poti merge dupa el in 12.03. 2021.

| DaniTDCI a răspuns:

Ai nevoie de buletin si dovada cu/fara drept a permisului de conducere, dupa care vei completa o cerere de restituire a permisului de conducere si in max 1/2 zile iti poti ridica permisul.