| ggalilei a întrebat:

Mi-a venit recent o instiintare de executare silita pentru o suma de circa 2000 ron de la Fisc, pentru ca am facut taximetrie acum vreo 5 ani si nu am platit asigurarea de sanatate la CNAS,dar eu nu detin nici un bun mobil sau imobil pe numele meu, si nici nu am vreun venit.Am inteles de pe forum ca in cazul meu nu pot fi executat silit fiindca efectiv nu au ce-mi lua si nici pe ce sa-mi puna poprire.Este adevarat ca datoria mea catre fisc se prescrie dupa 5 ani? Si inca ceva,cum e mai bine,sa contesc executarea silita in instanta sau sa stau "in pasiv", fara sa semnez vreo instiintare de la ei trimisa prin posta? Mentionez ca nu am beneficiat de nici un serviciu medical de vreo 15 ani,fiindca nu am avut nevoie (si nici nu imi propun sa ajung prea curand la vreun doctor, mai ales "de la Stat").

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura fiscala, republicat in 2007, cu md. si compl. ulterioare, termenul de prescriptie este de 5 ani sau 10 ani, in functie de faptul ca s-a comis ori nu s-a comis o infractiune (de ex. evaziune fiscala), citez:
"ART.91. Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a obligaţiilor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care s-a născut creanţa fiscală potrivit art. 23, dacă legea nu dispune altfel.
(3) Dreptul de a stabili obligaţii fiscale se prescrie în termen de 10 ani în cazul în care acestea rezultă din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală.
(4) Termenul prevăzut la alin. (3) curge de la data săvârşirii faptei ce constituie infracţiune sancţionată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă."

1 răspuns:
| Goguletzu a răspuns:

Cu astia nu e de joaca.Te iarta acum dar te ard cand iti e lumea mai draga. Oricum o sa trebuiasca sa beneficiezi de eliberare de acte si chestii. In cel mai bun caz te informezi si platesti o parte. Poti dovedi ca nu esti capabil sa depui acea suma si asta bastalaughing