| Mariana67 a întrebat:

Mi-am dat demisia cu preaviz 20 de zile pe care vreau sa le lucrez ca ma bazez pe banii aia...dar sefului ii e frica sa nu il fur (lucrez cu bani) si vrea sa renunte la preaviz. Ma poate obliga sa nu mai vin daca eu vreau? ajutati-ma va rog urgent... ofer FUNDA! Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul demisiei preavizul este in favoarea angajatorului, astfel ca poate renunta la el si sa-ti accepte demisia cu data depunerii.
Daca este asa depune demisia cu o data ulterioara.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intrucat termenul de previz este un drept prevazut IN BENEFICIUL ANGAJATORULUI(pentru a avea ragazul necesar gasirii unui inlocuitor) acesta poate renunta oricand la el, urmand ca demisia ta sa isi produca efectele din momentul in care ai comunicat, in scris, demisia.
Prin renuntarea la acest drept, angajatorul NU este obligat sa plateasca salariatului demisionar perioada de preaviz.

| express11 a răspuns:

Sa-ti plateasca preavizul.ii spui ca ai nevoie de bani.

| niculita4tpu a răspuns:

Da, poate renunta, dar numai cu acordul tau prin care mentionezi cu renunti la orice drepturi care ti se cuvin. Spune-i ca renunti doar daca iti da banii pe zilele de concediu neluate inca.