| DacicusRex a întrebat:

Nu este asa ca terenurile de sport din exteriorul școlilor nu este al școlilor, ci sunt ale publicului?
La noi la școală este un portar care nu ne lasa sa ne jucam cu mingea pe terenul de sport.
Are voie sa faca asta?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici un teren de sport nu este "al publicului", fiecare are un proprietar (poate fi unitatea administrativ-teritoriala, o institutie sau o persoana fizica ori juridica).
Pe terenurile de sport ale unitatii administrativ-teritoriale este permis accesul publicului, daca sunt facute pentru aceasta. Daca sunt ale scolii sau atribuite in folosinta acestuia nu este permis accesul publicului, decat al elevilor acelei scoli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca sunt ale scolii.

| tibistf a răspuns:

Da-l in judecata