| Laiyla a întrebat:

Nu gasesc buletinul nicaieri si am impresia ca l-am pierdut cat am fost la munte. Am inteles ca daca il pierd platesc o amenda sau anumite taxe... cat ar costa?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23.(1) Titularii actelor de identitate, precum şi autorităţile publice prevăzute la art. 22 sunt obligaţi să ia măsuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.
  (2) Furtul actului de identitate trebuie reclamat de către persoanele fizice şi autorităţile publice menţionate în alin. (1) la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs, în termen de 24 de ore de la constatare, iar pierderea sau distrugerea documentului, la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă.
  (3) Actele de identitate declarate pierdute, distruse sau furate sunt nule de drept.
ART. 43
  Constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
  a) nerespectarea dispoziţiilor. art. 23 alin. (1)., cu amenda de la 25 lei la 50 lei;"
Fata de aceste prevederi poti fi amendat de la 25 lei la 50 lei. Nu este obligatoriu sa fii amendat, mai ales daca anunti repede pierderea.

2 răspunsuri:
| MissHoran a răspuns:

Eu cand l-am refacut (pierdut fiind) nu am platit nicio taxa suplimentara decat cea normala (6-7 lei parca). Daca il declari furat nu ar trebui sa platesti nimic in plus.

| alexcosminbbb a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic eu l-am pierdut de trei ori si nu am platit nimic