| utilizzatorr a întrebat:

O factura proforma poate fi o garantie pentru o persoana fizica, ca se va face livrarea unor bunuri daca s-a platit in avans suma trecuta pe ea? Adica, daca de exemplu cumpar materiale de constructii, agentul de vanzari imi da factura proforma iar eu achit cash in avans suma iar livrarea se va face peste o saptamana. Eu ca persoana fizica am acoperire in baza acestei facturii proforme sau ar trebui sa cer factura fiscala?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in baza acestei facturi si daca firma nu-si respecta angajamentul, poti solicita restituirea sumei platite cu dobanzi. Factura fiscala se emite doar la livrarea marfii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie sa existe documentul de plata. Altfel n-ai cum sa dovedesti - cu factura proforma - ca ai platit materialele. Factura poate sa vina si ulterior.

| Panamax a răspuns:

Trebuie sa platesti doar prin banca. Factura proforma nu are nicio valoare.