| Macovei_Andrei_1998 a întrebat:

Se stie ca avem multe probleme în România atât infrastructura cat si modul de viata, mentalitate etc.
Credeti ca in viitor România va ajunge la un nivel de civilizație mai avansat unde cinstea, corectitudinea și respectul să fie înrădăcinate în sufletul romanilor, vreau sa spun ca, deși suntem creștini ne comportam urat cu ceilalți, femeile sunt materialiste și nu accepta un barbat care are mai puțin decât ele pe cand în occident conteaza într-o relație sa fie chimie intre cei doi înțelegere și respect, în trafic mergem cu 80 la ora în localitate și ne șicanam în trafic iar dacă cineva are o problema la masina nimeni nu îl ajuta, agenții de paza se uita la tine de parca ai fi un potențial infractor și se comporta abuziv, injuram de cele sfinte, de preoți și de Dumnezeu uitând ca prin asta atragem mania lui Dumnezeu asupra noastră ce parere aveti de asta?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

,,Sa fim noi schimbarea ce o dorim in lume si astfel vom fi fericiti.''
Mahatma Gandhi

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Mulțumesc pentru fundahappy

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu tu erai ala care spuneai ca vrei sa iti livreze doar romani mancare ca nu suporti strainii?

Iar acum incerci sa tii morala despre respect si mentalitate?

| Macovei_Andrei_1998 explică (pentru suntserios):

Asta e o chestiune de siguranță și preferință, sa nu ma trezesc ca in pachetul de glovo e o bomba care sa ma atunce în aer plus ca ei nu știu nici engleza.

| suntserios a răspuns (pentru Macovei_Andrei_1998):

Da, fix siguranta si preferinta.

E xenofobie si prostie.

Esti fix ceea ce critici in intrebare.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Macovei_Andrei_1998):

"plus ca ei nu știu nici engleza"
Ti se pare ca romanii o stiu? Romgleza nu este engleza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Treci prin toate problemele generalizand.
In materie de femei, de ce le iei de etalon fix pe alea fara bac, care se cupleaza cu soferi de tir? Nu vezi profesoarele de 27 de ani, care se casatoresc cu colegi profesori de 28?
Ce ai vrea, sa se cupleze o femeie doctor de 32 de ani, cu salariu peste 1000 de euro, cu unul care n-a luat nici bacul, sta cu ai lui si n-are nici o urma de cariera? E clar cine ar munci pana la epuizare, si cine ar fi inutil, in cuplul asta. De aia nu se intampla.
Nici in occident nu te cuplezi cu femei intelectuale, daca tu mergi acolo la montat pavele. Cuplurile nu prea se formeaza din clase sociale diferite, chiar daca asta e impresia ta.
Iar in occident difera educatia tinerilor: sunt invatati de mici sa lucreze, sa aiba responsabilitati, sa-si gaseasca un rol in industrie.
In trafic mergem cu 80 din mai multe motive, printre care: infrastructura frustranta, educatia de acasa (mai ales cand e amestecata cu o religie) si ineficienta politiei, impreuna cu justitia. Adica e plin de cocalari vai-mortii-lor, care au diferite legaturi de coruptie cu cativa politisti locali, iar sub chestia asta, aia se sustrag de la controalele de rutina (alcool) si de la aplicarea sanctiunilor pentru viteza, centura, depasiri periculoase, etc. Scapa cu avertismente verbale si repeta pana cand se intampla o tragedie. Iar cand se intampla tragedia, ei au impresia ca a fost "voia lui Dumnezeu", si nu se gandesc deloc la victima, considera ca "Dumnezeu a ales". Cei mai mari dobitoci sunt ortodocsii practicanti, daca ma intrebi pe mine. Cu cat stau mai aproape de preot, cu atat devin mai boi. Dau 50 de lei pe luna spre fondurile negre BOR, si au impresia ca ii tine Dumnezeu in palma. A disparut de mult decenta/vinovatia din biserica, acum sunt doar cocalari acolo, de toate varstele.
Cred ca Romania va evolua, deja luam modelul occidentului in tot, si suntem chiar mai sus decat unele tari, la diferite capitole.
Dar evolutia asta se instaleaza odata cu ateismul, la fel ca in tarile civilizate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iar o dai cu prosteala asta cu sintem crestini? A fi crestin e o scuza pentru a fi un jeg, ca oricum se iarta. Asta e crestinismul la romani. Atragem miniia unui zeu inexistent, pe draq sa il ia si sa ne ia pe toti! Nu breh, sintem o adunatura de porci de ambele sexe care se complac in cocina in care se afla, asta sintem! Singurul lucru cu adevarat sfint ar trebui sa fie EDUCATIA. De la lipsa ei pleaca toate celelalte rele.

| johnnny123 a răspuns:

Tot insiști pe asta cu "creștinii", de parcă creștinismul ar fi vreo garanție a cinstei și omeniei. Uite că japonezii nu sunt creștini și sunt mult mai cinstiți, respectuoși și cu o etică a muncii net superioară.

Tu ești în esență un xenofob, dar te dai mare iubitor de valori umane. Dacă vrei să știi de ce România nu este așa cum ar trebui să fie, uită-te în oglindă.

| Macovei_Andrei_1998 explică (pentru johnnny123):

Asta e sunt xenofob dar nu pot scăpa de acele impresii mai ales ca vad cum sunt anumite categorii, am avut experiente nasoale cu anumite minorități etnice care m-au făcut sa ajung la acele concluzii, eu nu am nimic cu nimeni dar nu sunt de acord cu strămutarea altor populații pe teritoriul Europei. Africanii se integrează în Europa, asiaticii de ce nu o fac și creează ghetouri în care nici politia nu are curaj sa între? Într-adevăr nu sunt de acord cu venirea asiaticilor din Pakistan, Nepal, Bangladesh, precum și arabi, din pacate țiganii nu s-au integrat nici după 600 de ani, trebuie sa o luam logic și să nu judecam doar pe scurt.

| johnnny123 a răspuns (pentru Macovei_Andrei_1998):

"Asta e sunt xenofob"

"Asta e, așa sunt eu" nu este o justificare acceptabilă. Dacă ar fi, atunci ar funcționa pentru orice: "Asta e, sunt pedofil", "Asta e, sunt criminal în serie", "Asta e, îmi place să fur".

În plus, se pare că ești incapabil să vezi ironia în susține că ești creștin (adică adeptul învățăturilor unui om care predica toleranța și acceptarea tuturor oamenilor) și a te declara xenofob (adică un om care disprețuiește și respinge străinii).

| goguPatent a răspuns:

Stai că ceva nu se pupa. Vrei și civilizație și religie? Nu merge așa.

| Robert2526 a răspuns:

Ai fost vreodata prin tarile alea civilizate? Sa vezi la ei civilizatie? De unde impresia asta proasta despre tara ta?

Răspuns utilizator avertizat
| Robert2526 a răspuns (pentru DracuIa):

Nu am zis ca are ceva in plus Romania ci faptul ca nu ar trebui sa avem o parere atat de proasta despre tara noastra.Ca infrastructura desigur ca avem probleme mai mari ca unele tari dar strict pe calitate umana ca sa zic asa, la modul general nu sunt diferente semnificative. Nu am zis ca Romania e cea mai buna ci doar ca ar trebui sa incetam cu prostia asta sa ne jignim propria tara, pentru ca sa stii, in Romania chiar poti sa ai o viata extrem de frumoasa si linistita, nu e o tara asa de rea cum o prezinta chiar unii dintre noi

| MistarGoGu a răspuns:

Pai vreo 500 de ani minim! Gandeste-te ca cel puțin 2 generații s-au format in comunism! 1948 -1989! Unii au prins comunismul " din fasa " născuți in anii 40 -50 altii au trait buna parte in el! Au mai transmis si copiilor anumite " apucături " nocive ca turnatoria, suspiciunea sau invidia bolnăvicioasă! In fond toți suntem invidiosi dar la Unii e chestie patologică *( boala )! Apoi a venit Revolutia si anii 90 " cu putoarea aia de tranzitie! Legi facute pe genunchi, bisnita si " combinatii ca in Vestu Sălbatic!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Cinstea, corectitudinea și respectul AU FOST înrădăcinate în sufletul romanilor.
Au fost dezradacinate de democratiea asta prost inteleasa.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Si de vreo 50 de ani de comunism atroce *( anii 50 - 60 ) cand s-a distrus in puscarii si lagăre de munca toata floarea intelectuală scolita 80 % la Paris! Cauta pe Google : Experimentul Pitesti sa vezi ce atrocități făceau acolo!