| xil a întrebat:

O institutie neplatitoare TVA (de ex.primarie) isi face o autorizatie de construrie pentru.ceva (de ex. drumuri, poduri). Firma executanta ii trimite facturile pentru. executare, materiale, alte costuri - cu TVA. In deviz se inscrie amandoua valorile - fara si cu TVA.
Intrebare: Cota de 0.1 si 0.5% catre Inspectoratul de Constructii se plateste dupa suma fara TVA sau suma intreaga (cu TVA)?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru toti investitorii, indiferent ca sunt sau nu platitori de TVA, cotele se aplica asupra valorii fara TVA.
Conform L.50/1991, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30
  (1) Cheltuielile pentru controlul statului în amenajarea teritoriului, urbanism şi autorizarea executării lucrărilor de construcţii se suporta de către investitori, în valoare echivalenta cu o cota de 0, 1% din valoarea lucrărilor autorizate, cu excepţia celor prevăzute la art. 3 lit. b) şi a lăcaşurilor de cult."
Conform L.10/1995, rep. in 2015, citez:
"ART.43.(1) Investitorii sau proprietarii au obligaţia să vireze către Inspectoratul de Stat în Construcţii - I.S.C. o sumă echivalentă cu o cotă de 0, 5% din valoarea autorizată, fără TVA, a lucrărilor pentru realizarea construcţiilor noi şi a lucrărilor de intervenţie la construcţiile existente pentru care se emit, în condiţiile legii, autorizaţii de construire/desfiinţare, cu excepţia investitorilor/proprietarilor care realizează lucrări de intervenţie pentru consolidarea clădirilor de locuit încadrate în clasa I de risc seismic."