| structura a întrebat:

O intrebare legata de programul de munca la supermarket care lucreaza si in weekend.Sambata si duminica se plateste dublu, adica daca eu am un contract normal de munca de 8h/zi 5 zile/sapt eu pot sa lucrez de luni pana vineri fara sa primesc sporuri de munca dublu pentru sambata si duminica sau pot sa incep de ex. miercuri programul de munca si sa termin duminica si sa primesc sporurile de munca? Intrebare este daca alea 2 zile( s+d) sunt in perioada de munca(5zile) se platesc alfel sau normal( ca o zi de joi de ex)?

1 răspuns:
| Iulianmary a răspuns:

Se platesc la fel ca orice zi lucratoare, ai liber in timpul saptamani si se compenseaza, in mod normal in week da ar trebui sa se plateasca dublu doar ca sunt ff puyine companii care fac acest lucru