| Wizard33x a întrebat:

O intrebare pentru cunoscatorii de ISTORIE, DREPT sau POLITICA:
Vreau sa fac un mic joc despre natiuni, si sa introduc ideologia fascista in joc, ca sa fie adopptata de un jucator dintre fascism, comunism sau democratie si sa joace potrivit doctrinei. Imi poate spune cineva daca este legal asa ceva si sa-mi dea cateva detalii? Pentru ca din cate stiu, in codul penal este specificat ca sunt interzise in public semnele fasciste si s. a. m. d. Oare numai ideologia, sau numele "fascist" sunt interzise?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Exact aici e toată problema, anume în felul în care folosești aceste simboluri. Este ilegal să le folosești în scop instigator, dar nu este dacă le folosești în scop educativ.
Deci, cât timp jocul tău respectă lucrurile astea, nu ai de ce să te temi de lege. Cât timp o faci doar în scop comercial și ostentativ atunci ai șanse mai mari să pierzi un eventual proces.
Articolul 317 din Codul Penal specifică mai bine despre ce e vorba și poți analiza situația cu primarul Constanței, Radu Mazăre, care, deși a ieșit în public îmbrăcat în uniformă cu însemne naziste, nu a fost acuzat deoarece prin conduita sa nu a instigat la discriminare.

Astfel că da, e evident că e bine să-ți pui în ordine documentarea și să înțelegi că poate exista democrație și fascism în același timp sau democrație și comunism în același timp pentru că democrația este, pe scurt, modul în care liderii sunt aleși, iar nu modul în care aceștia aleg să guverneze. Nici măcar nu ține de snobism, ține de bun simț, mai ales dacă vrei să ieși pe piață cu un astfel de joc.

Dacă tu nu știi despre ce e vorba, asta nu înseamnă că oamenii care vor alege să cumpere sau să joace un joc pe teme politice habar n-au despre ce e vorba.

Dă-mi voie să subliniez că tot ce încerc să spun este că ai mai mult de pierdut dacă jocul tău e gândit prost decât dacă folosești însemne ilegale.

5 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Teoretic este interzis nazismul nu fascismul.

Bănuiesc că știi care e diferența și poate cu ocazia asta și jucătorii vor înțelege mai bine că nu tot ce e fascism e greșit sau nu tot ce e comunism e greșit :-)

În plus, democrația e o formă de guvernare, nu o ideologie. Fascism, comunism, socialism, capitalism, populism etc. sunt ideologii :-)

Astfel că dacă vrei să dezvolți un joc bun, încearcă întâi să te documentezi despre ce înseamnă aceste lucruri.

| Zartbitter a răspuns:

Completare: capitalismul și socialismul sunt sisteme economice, nu doar ideologii.

| Wizard33x explică (pentru Zartbitter):

Sa inteleg ca trebuie sa ma documentez bine si sa adopt alta strategie. Jocul urmeaza sa fie pe baza dezvoltarii unei natiuni si alegerea unei strategii de conducere a poporului propriu. (stat comunist, fascist, sau democratic)inainte de un razboi total pentru suprematia intregii harti. Mentionez ca, majoritatea oamenilor sunt snobi, si nu tin cont daca intr-adevar doua sunt ideologii totalitare, iar alta o forma de guvernare. Bun! ideea cu fascismul ar fi ca cei care adopta o astfel de guvernare sa aiba anumite privilegii ofensive cum ar fi blitzkrieg-ul, si dotari precum "soricelul" sau schwalbe (randunica), sturmvogel (pasarea furtunii) s.a.m.d. Repet, oamenii sunt naivi, nu ii intereseaza daca blitzkrieg-ul a fost fascist sau nazist, ci doar sa se foloseasca de el.
Oare este legal sa folosesc asa ceva intr-un joc?

| Zartbitter a răspuns (pentru Wizard33x):

Exact aici e toată problema, anume în felul în care folosești aceste simboluri. Este ilegal să le folosești în scop instigator, dar nu este dacă le folosești în scop educativ.
Deci, cât timp jocul tău respectă lucrurile astea, nu ai de ce să te temi de lege. Cât timp o faci doar în scop comercial și ostentativ atunci ai șanse mai mari să pierzi un eventual proces.
Articolul 317 din Codul Penal specifică mai bine despre ce e vorba și poți analiza situația cu primarul Constanței, Radu Mazăre, care, deși a ieșit în public îmbrăcat în uniformă cu însemne naziste, nu a fost acuzat deoarece prin conduita sa nu a instigat la discriminare.

Astfel că da, e evident că e bine să-ți pui în ordine documentarea și să înțelegi că poate exista democrație și fascism în același timp sau democrație și comunism în același timp pentru că democrația este, pe scurt, modul în care liderii sunt aleși, iar nu modul în care aceștia aleg să guverneze. Nici măcar nu ține de snobism, ține de bun simț, mai ales dacă vrei să ieși pe piață cu un astfel de joc.

Dacă tu nu știi despre ce e vorba, asta nu înseamnă că oamenii care vor alege să cumpere sau să joace un joc pe teme politice habar n-au despre ce e vorba.

Dă-mi voie să subliniez că tot ce încerc să spun este că ai mai mult de pierdut dacă jocul tău e gândit prost decât dacă folosești însemne ilegale.

| Brailainfo a răspuns:

Semnele dar si ideologia fascista sunt respinse si condamnate in acelasi timp. Dar fiind un joc poti face un personaj negativ, dupa propria ta vointa, fara sa adopti ideologia fascista