| DaciaRomania a întrebat:

O să mergeți să votați anul ăsta? Dar sincer. Da sau nu.

Răspuns Câştigător
| ALM2000RO a răspuns:

Absolut, la toate rândurile de alegeri voi merge.

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Confidențial.

| Simpatic a răspuns:

Eu merg la vot, dar este alegerea mea, altii pot sa nu mearga e alegerea lor, eu nu judec pe cineva dupa aceste criterii ca voteaza sau nu
mai ales cand vad ce respect ne ofera noua cei care fac promisiuni in campanie electorala si apoi cand se vad cu sacii in caruta...niste lichele!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut.
Nici nu exista varianta sa nu mergi.
Mai ales la alegeri locale unde ma impacteaza direct administratia localitaiti in care traiesc.
Si mai ales la cele parlamentare unde ma impacteaza direct orice lege voteaza parlamentul si componenta viitorului guvern

| dullcat a răspuns:

Da, am mers mereu.Dar probabil ca imi voi anula votul.Eu m-am saturat de strategia de a alege raul cel mai mic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur. Inca nu mi-e clar cu cine. Clar imi e cu cine nu si ca voi merge sa votez, daca nu dau coltzul intre timp sau sunt in coma... :X

| Frank51 a răspuns:

Dacă sunt acasă da, trebuie să mă interesez cum și unde pot vota.

| mODIN a răspuns:

Ma duc la cele parlamentare doar.

| goguPatent a răspuns:

Nu vad niciun motiv pentru care nu as merge sa votez.

| TheGentleman a răspuns:

Da, merg la vot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu voi merge că nu am pe cine vota.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e de departe cea mai nociva abordare... pentru ca altii o sa aiba pe cine vota

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar dacă nu găsești nimic pe placul tău în oferta electorală, întotdeauna există un rău mai mare și un rău mai mic. Trebuie doar să faci efortul de a te informa și de a le identifica.

Dacă refuzi să-ți exerciți dreptul la vot trebuie să-ți pui următoarea întrebare: ți-ar conveni dacă s-ar instala un regim totalitar care ar elimina total dreptul de vot? Presupun că nu... și atunci tu de ce renunți cu atâta ușurință la el?

| suntserios a răspuns (pentru johnnny123):

Si realitatea zice ca la ce oferte electorale sunt anul acesta... sa alegi raul cel mai mic e chiar o optiune decenta. Pentru ca pare ca niciodata ca raul cel mai rau e chiar rau daca mi se permite jocul de cuvinte.

| Emilian27 a răspuns (pentru johnnny123):

Asteas povesti, orice ai vota tot asa va fi in continuare oh go on

| johnnny123 a răspuns (pentru Emilian27):

Așa zici tu? Că ar fi același lucru dacă ar fi la putere un partid pro-rus sau un partid pro-european?

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Din păcate oamenii ăștia sunt atât de deconectați de realitate încât sunt incapabili să înțeleagă ce pericol ne paște cu toți simionii și șoșocii.

| goguPatent a răspuns (pentru Emilian27):

Zici?
Eu zic ca poate fi mai rau.

| eliancodrut a răspuns (pentru goguPatent):

Da, poate fi si mai rau daca ii lasam.

| Emilian27 a răspuns (pentru eliancodrut):

Sunteti spalati pe creier, nu intelegeti ca cei din politica care apta la un grad mai inalt o fac pentru propriile interese, iar obligatiile fata de tara fiind pe ultimul loc.

| Emilian27 a răspuns (pentru johnnny123):

Ce pericol mai exact? ti se pare ca cei care au fost pana acum au fost premiati nobel sau ceva?
iliescu constantinescu, basescu si jordannis ce au facut chiar asa pe langa faptul ca majoritatea in politica sunt mana in mana.
Asa cum au fost aceai atunci, asa vor fii cei care ii vor inlocui.
La noi e problema d ementalitate deocamdata, pana se va mai avansa la un nivel tolerant fata de unii cu ceilati va mai dura mult timp. numai tot boloborositi aiurea.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

@Emilian27 care răspunde și apoi blochează

Eu cred că tu ești ăla care bolborosește aiurea...

Parcă te lăudai pe aici că locuiești în Canada. Asta înseamnă că ești cel puțin parțial (dacă nu total) rupt de realitățile din România. Deci nu ești cel mai în măsură să judeci cât de "spălați pe creier" suntem noi ăștia care trăim aici, sau cât de mult înțelegem despre politica din România.

"Ce pericol mai exact?"

De exemplu, pericolul venirii la putere a unor extremiști care vor să ne scoată din Uniunea Europeană și din NATO și să ne ducă sub aripa lui Putin. Este suficient? Sau de acolo, din Canada, nu vezi nicio problemă cu asta?

| eliancodrut a răspuns (pentru Emilian27):

Din fericire nu sunt spalat pe creier. Ca sa nu o iau ca o jignire. Fiecare om are posibilitatea sa gandeasca diferit de ceilalti.
Poate ai dreptate cu interesele, dar atunci ce facem? Ajungem la anarhie? Care dintre conducatori nu au avut interese proprii? Poate Antonescu. El nu a facut avere cat a fost la conducerea statului. Dar cei care nu au inteerese de cele mai multe ori sunt dusi cu pluta. Asa conducatori vrei? Cap avem, minte ce ne mai trebuie.

| adryang78 a răspuns:

Da. Întotdeauna votez.