| GabiiTssu a întrebat:

Pana cand imi pot face dosarul de somaj?

Răspuns Câştigător
| DataSoft a răspuns:

Din cate stiu eu. maxim 3luni dupa ce ai terminat liceul/facultatea. sau cel putin asa era acum cativa ani.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că ai absolvit clasa a 12-a :)

Observ ( din întrebările tale anterioare ) că ai rămas corigent :(

După promovarea examenelor de corigenţă, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

| EaEmma a răspuns:

Buna!
indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data:
a) incetarii raporturilor de munca;
b) incetarii raporturilor de serviciu;
c) incetarii mandatului pentru care au fost numite sau alese;
d) expirarii duratei sau desfacerii contractului militarilor angajati pe baza de contract.
e) incetarii calitatii de membru cooperator;
f) incetarii contractului de asigurare pentru somaj;
g) incetarii motivului pentru care au fost pensionate;
h) incetarii motivului pentru care au fost suspendate raporturile de munca sau de serviciu;
j) ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
k) incetarii activitatii desfasurate exclusiv pe baza conventiei civile;
l) expirarii perioadei de 60 de zile, prevazuta la art. 17 alin. (2) lit. a);
m) absolvirii, pentru cazurile prevazute la art. 17 alin. (2) lit. b);.
http://www.contabun.ro/......dosarului/