| LanguageMaster a întrebat:

Parlamentul când a votat legea recursului compensatoriu în 2017 totuși nu s-a gândit la riscurile aferente?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai ca nu s-au gandit dar au si marit riscurile, introducand prevederi in plus fata de proiectul depus de guvernul Ciolos, respectiv 6 zile pentru o luna, fata de 3 zile din proiect, daca o celula era necorespunzatoare, atunci tot penitenciarul era considerat necorespunzator, marit numarul de metri patrati pentru un detinut, etc.
Majoritatea s-a gandit doar sa-i scape pe unii, fara sa se gandeasca la infractorii periculosi beneficiari ai legii.
Pentru a fi corect trebuie sa reamintesc ca aceasta lege ne-a fost impusa de UE, din cauza conditiilor necorespunzatoare din unele penitenciare, doar ca nu in forma adoptata.

| mgtow a răspuns:

Acum anuleaza legea aia si scarbele vor sta mai mult in mucegay & miros de caca-pişu

| darrio2007 a răspuns:

Uite ca nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca le-a pasat de riscuri ca sa se gandeasca la ele?

| Wr3nch a răspuns:

Nu pentru ca legea aia a fost creata special ca sa poata iesi ei mai repede in caz ca ajung la inchisoare, nu pentru binele ''bietilor'' condamnati.