| AvalohAlyn a întrebat:

Patriotismul a murit sau e in agonie...De ce?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

La romani cosmopolistismul e in floare. Oricum cand o duci bine in tara ta esti mult mai inclinat sa devii mare patriot happy. In afara de asta eu cred ca suntem multi patrioti dar ne e rusine sa folosim cuvintele mari pe care politicienii si alti oameni aparuti in media le folosesc atat de des incat le dau impresia ca le-au si tocit de atata uzanta. Pe vremea comunismului le auzeam prea des fara sa insemne nimic, fara sa fie sustinute de nimic... speram ca in democratie sa fie ceva schimbare. Cred ca multi s-au gandit la inceput ca daca se vor deschide granitele multi nu vor pleca in strainataturi tocmai din patriotism... Este timpul sa ne dam seama ca tocmai din patriotism trebuie sa facem ceva pentru a schimba aceasta situatie. Iar patriotismul poate sa insemne de multe ori si sa-ti faci treaba foarte bine la locul de munca...

12 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

''Imi iubesc tara atunci cand nu ies pe strada si nu ma uit la televizor.'' [ Octavian Paler ]
N-a murit, dar mi-l tin in mine si incerc cat pot sa nu mi-l pierd de tot.

nony
| nony a răspuns:

Patriotismul a murit odata cu Mihai Viteazu.Deci este oale si ulcele de mult timp. A fost omorat de antimpatie, de ura, de frustrari .toate adunate de-a lungul timpului impotriva fabulosilor conducatori ai tari.
Nimeni nu-si mai da viata pentru nimic, mai ales pentru Romania.Am plecat spre mai bine. tara sa arda, ne doare in cur.

| Razvan a răspuns:

Poate ai sa crezi ca mint daca n-as recunoaste
Ca sunt clipe mai aparte
In care ma gandesc la moarte
Sau la momente cand
Nu puteam sa mai simtim
Si murim pe dinauntru putin cate putin
Eu am sa mor odata cu tot cea ce iubesc
Cu tricoloru si nationalismul romanesc
Am sa pierd am sa ma las in picioare calcat
As muri daca as fi dat tot ce s-a intamplat
In decembrie `89 si deci am sa mor odata cu
Amintirea celor ce au cazut atunci in strada
As muri daca vreodata
Mi-as uita copilaria
Sau de trebui sa stau
Departe de Romania
M-as pierde in desert
Odata cu poezia
Lui Alexandru Macedonscki
Si voi fi mort atunci cand
N-o sa mai pot sa
Pun versuri pe foaie
Cand cuvintele catana
N-or sa poata sa mai taie

| yadora a răspuns:

Agonie sau extaz...nimeni nu mai stie ...cand ne va ajunge cutitul la os ...atunci sa vezi ...patriotism; acum inca mai hibernam oleaca sa vedem ce o mai iesi si cu alegerile si cu gripa porcina...

| yuli10 a răspuns:

Daca traiam intr-o tara civilizata poate erau mai multi patrioti.

| car3less a răspuns:

Buna intrebare... in ultimii ani am umblat mult in afara Romaniei si am fost impresionata nu de frumusetea locurilor pe unde am trecut (tara noastra este frumoasa, poate chiar mai frumoasa decat multe altele), ci de oportunitatile pe care le ofera acele locuri... Nu cred ca a murit patriotismul, mai curand este omorat de cei care ne conduc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca fiecare se gandeste la sine...
asta cred eu:-|

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in scoli nu mai este cultivat acel spirit patriotic...majoritatea elevilor nici nu stiu cine a scris imnul Romaniei...
Acest sistem de invatamant prost ne distruge tara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu ai înimerit. Este în extaz de nu-și mai revien!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A murit tigrule.si va muri de tot fiindca o sa ne pierdem identitatile nationale in viitor din cauza globalizarii.deja nu mai santem; romani, germani, francezi...etc.santem cetateni europeni.in curand va aparea acea inventie care va sfarama si diferentele de limba vorbita.va fi un traducator universal, cu care ne vom intelege toti infiderent ce limba vorbim.iti dai seama ca asta anuleaza tot. si granite si autoritati si acte. vor fi cipurile biometrice si atat. vor fi schimbari mari, foarte mari la toate nivelele, social, politic, economic.patriotismul va fi ceva desuet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai are ce sa fie in agonie? Daca scoala si parinti nu-i mai spun copilului cei acela patriotism, sa fii sigur ca moare.Asa-i invatamantul in ziua de az, iar daca incerci sa-i explici unui copil despre patriotism acesta te va intreba cu cel va ajuta pe el patriotismul? Nu cred ca mai exista, toti suntem europeni, nu mai suntem ROMANI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un altfel de test care nu spune cu cine sa votezi ci cu cine te asemeni mai mult dintre candidatii la prezidentiale http://www.busolapolitica.ro/Quiz.aspx