| Girly97 a întrebat:

Pe 5 iunie voi vota prima oara in viata mea si ma intereseaza daca va fi un tur sau doua. Am auzit sa vor fi alegeri si pe la sfarsitul anului. Cam multe alegeri in primul an de drept pentru o tanara, nu credeti? happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legii actuale alegerile locale din 5 iunie vor fi intr-un singur tur de scrutin.
Exista o solicitare de constatare a neconstitutionalitatii acestei prevederi si depinde ce va hotari CCR.
Votul nu este obligatoriu, asa ca te poti prezenta sau nu la ambele alegeri sau numai la una.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Votul e un drept nu o obligatie, daca vrei te duci daca nu nu.

Momentan legea prevede un sigur tur, inca mai au timp sa o schimbe liberalii