| Girly97 a întrebat:

Pe 5 iunie 2016, la alegerile locale voi vota pentru prima oara in viata mea (18 ani) si as vrea de la voi cateva sfaturi ca sa nu imi mai fie asa frica. Cum a fost pentru voi prima oara cand aveati 18 ani? Daca ati facut ceva gresit, ati fost arestati?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, asa ca n-are de ce sa-ti fie frica.
Te duci cu actul de identitate, iti da buletinele de vot si stampila, intri intr-o cabina de vot si votezi, impaturesti buletinele si le introduci in urna, predai stampila si primesti cartea de identitate si iesi din sectie.
N-ai ce face gresit, doar daca ai face scandal sau alta contraventie ori infractiune, ai putea fi pedepsita.

| NevastuicAaA a răspuns:

De ce sa-ti fie frica?laughing Nu te obliga nimeni sa mergi. Ce poti sa faci gresit? Primesti indicatii acolo....sa te aresteze pentru ce?

| Girly97 explică (pentru NevastuicAaA):

Primesc indicatii? Nu stiam... happy Credeam ca toti voteaza cum vor ei... happy Pai in clasa 7 ne-a invatat doamna la cultura civica ca daca facem ceva gresit acolo vom fi arestati.

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Girly97):

Daca faci poze, scrii mesaje pe buletinele de vot, furi stampila, introduci mai multe buletine de vot... poti sa ai probleme. Atat timp cat te comporti normal nu are nimeni nimic cu tine.