| PringAloe a întrebat:

Pe cine votati duminica 10/11/2019?

31 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu conteaza cu cine, important e sa votezi!
Din toti candidatii nu-mi place nici unul deci, ca de obicei, o sa votez raul cel mai mic! Inca nu m-am decis care e ala.

| Frank51 a răspuns:

O sa votez USR pentru ca ciuma rosie sa nu intre in turul 2, apoi in functie de rezultat poate schimb catre PNL. In orice caz Romania a inceput sa se trezeasca, chiar daca mai sunt cativa adormiti.

| SilentRain a răspuns:

Pe bunica

| gabicoo a răspuns:

Veoricaaa!

| Yuoia a răspuns:

De doua zile am aflat si eu ca sunt 14 (patrusprezece) candidati. Votul e secret. Dar pot sa-ti spun pe cine nu as vota niciodata: Cumpanasu. Si inca vreo doi.

| aXy99 a răspuns (pentru Yuoia):

Votul e secret numai daca vrei tu sa fie.

| Yuoia a răspuns (pentru aXy99):

Serios? Si atunci de ce se inchide plicul si se arunca la gramada in urne? Daca nu ar fi secret, ar fi mai simplu sa semnez pe o lista cu cine votez. Mai scurt, mai rapid.

| aXy99 a răspuns (pentru Yuoia):

Din alte motive.
Poti fii platit/amenintat sa votezi cu cineva anume, daca nu iti vede nimeni plicul, nu stie 100% cu cine ai votat. Poti foarte bine sa minti daca este nevoie. Dar aici, pe TPU, nu vad de ce ai face-o.

| Yuoia a răspuns (pentru aXy99):

Pai nu prea este corect. Se numeste influentarea votului.

| aXy99 a răspuns (pentru Yuoia):

Nu, nu se numeste asa rolling on the floor
Daca tu pana in ziua votului habar nu ai pe cine votezi si te iei dupa un comentariu random de pe internet (unul dintre alte cateva milioane), atunci e problema ta. Votul e influentat prin fake news, nu prin sinceritate.

| Yuoia a răspuns (pentru aXy99):

Ba chiar se numeste asa. Si ce spui tu, e nitel ilegal. Nu cauta pe internet ci in lege. Iti va zbura urgent cheful de a te tavali de ras.

| aXy99 a răspuns (pentru Yuoia):

Chiar sunt curios in ce act normativ scrie asta. Eu nu l-am gasit. Poti sa il mentionezi si pentru necunoscatori ca mine?

| Yuoia a răspuns (pentru aXy99):

Ooooo, ai auzit de acte normative! Dar nici macar nu stii ce contin alea. Altfel ai fi stiut ca nu acolo se cauta. Afland asta, imi dau seama ca nu am ce discuta cu tine.

| aXy99 a răspuns (pentru Yuoia):

Dar unde se cauta? In ce lege stricto sau lato sensu este statuat acel fapt ilicit mentionat de tine anterior?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Votez pentru un tur 2 fara Ciuma Rosie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe dl john ion

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mă-ta

| Vikaa a răspuns:

Votez cu bunicu de la groapa, hah

| sayWhaaat a răspuns:

Pe nimeni. Nu merita o ora din timpul meu sa votez oameni care castiga de 50 de ori mai mult ca mine. Am griji mai mari decat sa ma joc de-a politica de plictiseala, ca majoritatea populatiei.

| AC4S4 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Daca nu te deranjeaza sa aleaga altii in locul tau...

| sayWhaaat a răspuns (pentru AC4S4):

Oricum ce vrea majoritatea aia iese. Un singur vot, al meu, nu conteaza. 99% din oameni voteaza fara sa fie bine documentati, ceea ce invalideaza complet scopul votului.

Eu o sa incep sa votez cand nu va mai fi posibil sa voteze toata lumea, ci doar cei care trec un test de politica, economie, etc.

Adica niciodata.

O sa stau cu o bere intr-o mana si cu scula in cealalta, si o sa rad in gand de idiotii care voteaza in necunostinta de cauza, crezand ca ei sau votul lor conteaza, sau ca schimba ceva.

Seara faina

| anonim_4396 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Atunci stai acasă și sa îți foloseasca alții votul ( cum ar fi PSD). Bine măcar ca te duc picioarele, pentru ca nu prea te duce capul. Dacă tot nu votezi pe nimeni, măcar mergi și pune vot null. Măcar asa știi ca nimeni nu s-a folosit de votul tău. Pentru că tu scrii mult și prost. Măcar gândește înainte să scrii.

| sayWhaaat a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca mergeam, oricum votam PSD. Ideea e ca atat candidatii sunt mediocrii ( inclusiv PSD ), cat si votantii. Ma doare in scula de cine se foloseste de votul meu, tot sistemul asta e plin de gunoi reciclat de batrani obositi si oameni murdari, manipulativi, corupti si rai.

Nu-mi pierd timpul cu mizerii, dupa cum am spus, o sa stau acasa in timpul votului cu o bere in mana, si o sa ma gandesc la dobitocii ca tine cum stau la cozi crezand ca schimba ceva. Daca tu te plictisesti acasa, nu trebuie sa ma plictisesti si pe mine cu teoriile tale idioate.

De prosti si pareristi sunt satul, de aia si stau cat mai departe posibil de problemele societatii. Incerc sa-mi traiesc viata cand mai independent de "problemele" mondene zilnice, ca sa traiesc cat mai mult. Cu cat ma gandesc mai mult cati idiotii si cata nedreptate e in lume, cu atat ma consum mai tare.

Cel mai bine e sa traiesti la rece, un salariu de 1000-1500 de euro pe luna, un apartament, o persoana cu care sa-ti traiesti viata, si iti vezi de hobby-urile tale in timpul liber. Prefer sa ma simt bine, nu sa-mi bat capul cu idiotenii de genul. E praf de plictiseala.

| suntserios a răspuns (pentru sayWhaaat):

Banuiesc ca esti si revoltat ca societatea romaneasca e de rahat nu? Doar drepturi sa avem, cand e virba de obligatii ne tinem scula in mana. Persoane ca tine sunt cancerul unei societati civilizate.

| AC4S4 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Inseamna ca votati in functie de altii, ceea ce nu e bine. Credeti ca ganditi independent si sunteti stapan pe sine, dar nu e asa. Aveti nevoie ca altii sa va faca culoar ca dumneavoastra sa va exprimati votul, altfel nu vi-l exprimati.
Cum ar fi sa aplicam aceste principii in situatii din viata cotidiana? "Eu o sa merg cu autobuzul cand nu va mai fi posibil sa fie circulat decat de cei care se parfumeaza inainte si se imbraca cu haine de firma"
Astfel de scuze sunt folosite de oamenii care nu vor sa renunte la masina, din comoditate, din sentimentul de superioritate. Nu e bine sa luati decizii in functie de altii. La fel e si in cazul dumneavoastra. Va credeti superior ca nu votati, privindu-i pe altii ca pe niste idioti. De asemenea, sunt aproape sigur ca nici nu v-ati documentat despre candidati (tot respectul daca, totusi, ati facut-o).

Haideti sa renuntam la fitele astea de dive. Fiecare merge cu autobuzul pe cont propriu, fiecare voteaza pe cont propriu. Nu renunt la mersul cu autobuzul doar pentru ca poate urca oricine, ca nu ma cred superior, la fel nu renunt la vot doar pentru ca poate vota oricine.

| sayWhaaat a răspuns (pentru AC4S4):

Nu sunt complexe de superioritate, sunt efectiv fapte si motive reale.

Nu merg cu autobuzul ca nu-mi place, prefer masina.

Nu merg la vot nu pentru ca e permis tuturor, ci pentru ca termenul de "tuturor" e asociat in cazul nostru de pareristi, daca "tuturor" erau oameni educati si capabil, votam. Momentan, votul e doar o gluma. E ca si cum as incerca sa-i cer parerea unuia care a terminat conservatorul, despre cum sa abordez un proiect in PLSQL.

E perfect normal sa renunti la mersul cu autobuzul pentru ca poate urca oricine, nu inteleg de unde ideea de superioritate, e vorba de libera alegere. Aleg sa fac ce vreau eu, aleg sa merg cu ce vreau eu, aleg sa votez sau sa nu votez cand vreau eu, fac ce vreau eu, cand vreau eu. Aia e toata ideea. Faptul ca dumneavoastra asociati asta cu probleme de superioritate e, pentru mine, e doar de domeniul fantasticului.

| sayWhaaat a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt revoltat de nimic, din contra, mi se rupe. Persoanele ca mine nu sunt nici problema, nici rezolvarea, doar sunt.
Blocat, esti risipa de timp. O seara frumoasa.

| AC4S4 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Faptul ca sunteti liber sa faceti ce vreti nu inseamna ca nu aveti complexe de superioritate. Stiu ca e greu de recunoscut, mai cunosc oameni care nu stau langa oricine sau isi iau deciziile in functie de ce fac ceilalti. Daca sunt intrebati, ei se cred modesti si "nu au nimic cu nimeni", in realitate nu e asa.

Votul nu e doar o gluma. E luat in gluma de multi, dar nu inseamna ca trebuie sa renuntam la el din cauza asta. Stiu ca foarte multi afla ce candidati sunt doar in cabina de vot, ca majoritatea nu stiu sa spuna cateva detalii despre candidatul/partidul pe care-l voteaza. Insa, nu trebuie sa ne lasam influentati de altii. Votam individual, fiecare pe cont propriu.

Se pare ca am dedus corect detaliul cu autobuzul. Sunt persoane care prefera sa stea 40 de minute in aglomeratie si inca 10-15 sa caute loc de parcare, decat sa ia autobuzul si sa fie simplu. La sfarsitul zilei spune fiecare "Prefer masina". Sa fim sinceri, nu prefera masina, ci doar nu vor sa stea langa "oricine", se cred superiori. Sunt in stare sa toace timp si bani intr-o masina (impozit, intretinere, combustibil) doar ca sa nu se "coboare" printre oamenii de rand. Importanta masinii este, totusi, intr-o alta discutie.

| andiceasu95 a răspuns:

Pe mama

| TURB0X a răspuns:

Pe Barna pentru început, ca să-i reduc șansele lui Dăncilă. În turul 2 mai văd.