| anonim_4396 a întrebat:

Pe vremea lui Ceausescu, chiar toti oamenii din societate 100% erau obligati sa faca armata?

Răspuns Câştigător
| Ionut_Oana-Roxana_1989 a răspuns:

Da, exceptie erau cei care sufereau de anumite infirmitati, debilii mintali etc...mai pe scurt, toti barbatii apti din punct de vedere medical erau obligati sa se inroleze in armata.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stagiul militar a fost obligatoriu pana in 2005 pentru cei ce indelineau regulile nu doar pe vremea lui Ceausescu

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Cei ce refuzau, dupa revolutie, ce pateau?

| Ionut_Oana-Roxana_1989 a răspuns (pentru anonim_4396):

Erai arestat

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Inchisoare, era considerata o infractiune

| minrest a răspuns:

Sa nu te prinda mirarea, in alte state se face armata si acuma. Faceau armata barbatii apti pentru serviciul militar.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

La noi in Europa, in ce state de exemplu?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Austria, Elvetia, Ucraina, Moldova, Turcia, Grecia, Estonia, Finlanda.

| PedoBarbie a răspuns:

Da, toți cu excepția celor care aveau probleme de vedere sau alte probleme medicale. Dacă făceai facultatea armata era redusă de la un an la șase luni întrerupându-se în timpul ăsta cursurile.

| MgdDroopy a răspuns (pentru PedoBarbie):

La Marină se făcea un an jumate. Iar bunicii noștri au făcut 2 ani stagiul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, barbatii.

| bumtzbumtz a răspuns:

Da, barbatii.

| H50 a răspuns:

Nu chiar toti, femeile nu faceau armata.

| MgdDroopy a răspuns (pentru H50):

Femeile faceau, pana prin anii '80. Se numea PREMILITAR. Era obligatoriu acest stagiu timp de 3 luni. Doar femeile casatorite si cu copii nu faceau. (exceptie probleme de sanatate).

| EUtuSIoUMBRELA a răspuns:

Din pacate da, doar cei care fugeau din tara nu faceau

| suntserios a răspuns (pentru EUtuSIoUMBRELA):

De ce din pacate, ar fi foarte bine ca si acum barbatii sa faca un stagiu militar. chestii de baza, macar 1 luna