| LanguageMaster a întrebat:

Pentru a adopta o nouă Constituție este necesar 66% din numărul total de parlamentari?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Constitutiei Romaniei, rep. in 2003, citez:
"ART.151.Procedura de revizuire
(1) Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptată de Camera Deputaţilor şi de Senat, cu o majoritate de cel puţin două treimi din numărul membrilor fiecărei Camere.
(2) Dacă prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţă comună, hotărăsc cu votul a cel puţin trei pătrimi din numărul deputaţilor şi senatorilor.
(3) Revizuirea este definitivă după aprobarea ei prin referendum, organizat în cel mult 30 de zile de la data adoptării proiectului sau a propunerii de revizuire."
Aceeasi procedura se aplica si pentru adoptarea unei noi Constitutii.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Ce se întâmplă în situația în care majoritatea parlamentară nu respectă regula de 2 treimi și adoptă Constituția cu o majoritate mai mică?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Legea de adoptare ar ajunge la CCR, care ar constata neconstitutialitatea integrala si procedura ar trebui reluata de la inceput.
Cred ca problema este doar teoretica, in practica nici o camera sau majoritate parlamentara nu si-ar permite asta.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu
66% majoritate la fiecare camera separat sau 75% din numarul total de deputati si senatori in sedinta comuna

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

În ce lege sunt prevăzute aceste limite?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

In constitutie