Întrebare recomandată | Ioana_Florentin_Cătălin_1997 a întrebat:

Pentru a beneficia de servicii medicale gratuite cat trebuie sa cotizeze un asigurat?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In policlinica sunt medici specialisti. Pentru a beneficia de o consultatie gratuita, ai nevoie de un bilet de trimitere de la medicul de familie pe listele caruia te-ai inscris in calitate de asigurat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca lucrezi platesti o cota de 5, 5% din salariu si angajatorul plateste si el. Nu este stabilita o suma fixa. Esti asigurat imediat dupa angajare si beneficiezi de servicii medicale ca orice asigurat de sanatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarile de sanatate reprezinta un procent din salariu.

| Ioana_Florentin_Cătălin_1997 explică (pentru suntserios):

Daca lucrez si cotitez de 1 an si jumatate fara intrerupere pot face un control gratuit la policlinica?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Ioana_Florentin_Cătălin_1997):

Ai medic de faamilie? Teoretic, ar trebui sa beneficiezi cel putin de consultatie gratuita.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioana_Florentin_Cătălin_1997):

In policlinica sunt medici specialisti. Pentru a beneficia de o consultatie gratuita, ai nevoie de un bilet de trimitere de la medicul de familie pe listele caruia te-ai inscris in calitate de asigurat.