| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care cunosc foarte bine legislatia, va rog sa ma ajutati.Deci,mama mea a divortat cand eu eram foarte mica, aveam doar 1 an si tatal meu a fost obligat prin lege sa plateasca pensie alimentara 25 % din salariu.Nu stiu cu exactitate daca din venitul net sau brut.Toate bune si frumoase timp de vreo 3 ani pana cand tatal meu s-a recasatorit si a facut doua gemene.Atunci m-am trezit cu o pensie de 1 milion si ceva, lei vechi in loc de 5 cat luam.Mama a fost chemata in instanta, insa nu s-a opus, nici macar nu s-a prezentat.Intreb,daca se prezenta, putea schimba ceva? Ce putem face pentru a se mari pensia alimentara cat de cat? Se poate cere o recalculare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta depinde de venitul tatalui tau. Conform Codului familiei, art.94, alin.3, pentru 3 copii intretinerea este de pana la jumatate din castigul din munca a celui obligat. S-a stabilit ca este vorba de venitul net(venitul brut din care se scad obligatiile catre bugetul de stat si fondurile speciale - impozit, sanatate, somaj, pensie etc), deoarece acesta ramane celui in cauza. Daca nu i-a scazut castigul din munca mi se pare foarte putin, daca ai primit 500 lei inainte, acum ar fi trebuit sa primesti cca 300 lei. Ma mira pozitia mamei tale. Puteti cere o marire a indemnizatiei de intretinere printr-o actiune in justitie, intentata de mama ta(daca esti minora) ori de tine daca esti majora si urmezi liceul ori studii superioare. Veti avea castig de cauza daca macar si-a pastrat venitul avut initial, ori acesta este mai mare decat salariul minim pe tara garantat la plata(de la 1 ianuarie a.c. acesta este de 670 lei). Numai bine!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca se prezenta, se putea schimba ceva. Daca nu s-a prezentat inseamna ca este de acord cu aceasta noua pensie alimentara.

| daniel_8163 a răspuns:

Cred ca te pot ajuta.Cauta aici :http://www.avocatnet.ro/content/forum sau pur si simplu pe situl www.avocatnet.ro.Succes

| Furculingură a răspuns:

1/2 din ce? noi am dedus datorita sumei, ca acei 25% initiali s-au impartit la 3, ci nu salariul care e fix el lucreaza in armata.

| MoonLight a răspuns:

Codul familiei care stabileste cuantumul maxim din venitul net pentru care se achita pensia alimentara. El este stabilit la o patrime (25%) din castigul sau din munca, pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumatate pentru trei sau mai multi copii. Astfel, acesta concluzioneaza ca, in cazul in care tatal nu are un venit, ramane ca pensia sa se stabileasca in functie de salariul minim pe economie.

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......venit.html

| Wooo a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=1_Uzb1h1l3g

LINK MAGIC >>> http://www.vivasms.ro/h/5f48a30a95

Alatura-te celei mai cool comunitati si primesti promotii targetate si personalizate, discounturi, oferte last minute, invitatii pentru evenimente direct pe telefonul tau mobil!
In plus, castigi bani. Pentru fiecare SMS pe care il primesti de la vivaSMS esti platit. Vrei mai mult? Recomanzi prietenilor tai si esti platit pentru fiecare SMS primit de ei si membrii recomandati de ei.
In acelasi timp si companiile sunt incantate sa trimita oferte care ti se potrivesc perfect si sunt pe gustul tau.
Sa nu uiti totusi de investitii profitabile >>>
https://uinvest.com.ua/? amigosid=32587