| turquoise_4215 a întrebat:

Pentru un contract de munca de 2 ore pe zi, angajatorul plateste la asigurarile sociale si la pensii o contributie pentru lucratorul respectiv? acest contract se considera vechime in munca? la desfiintarea firmei, lucratorul respectiv beneficiaza de ajutor de somaj?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai carte de munca la el, desi nu stiu cum te incadresa cu numai 2 ore, se pune vechime dar partajat impartit la orele prestate adica foarte putin aproape ca nu merita sa faci hartiile, daca contractul este ok se adauga la pensie, daca plateste asigurarea sociala legal trebuie s-o plateasca.