| ladyinredsaunegru a întrebat:

Peste o sapt o sa fac starea civila.Eu sunt din alt oras logodnicul din alt oras.Noi am hotarat sa facem starea civila in oras la mine.Intrebarea mea este dupa ce imi voi schimba numele trebuie sa trec pe adresa logodnicului sau pot ramane la aceias adresa dinainte? Pentru ca nu pot trece la adresa logodnicului deoarece propietarul casei este tatal lui si nu se afla in tara si nu se poate sa fiu luata in spatiu fara tatal lui.Deci trebuie sa treaca logodnicul meu pe adresa mea sa ne putem casatori sau se poate face starea civila si eu sa raman pe aceias adresa doar numele sa fie schimbat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vă puteţi căsătorii FĂRĂ să vă schimbaţi ( înainte ) adresa.

După ce vă căsătoriţi la Starea Civilă şi obţi Certificatul de Căsătorie, va TREBUI să-ţi schimbi C.I. ( deoarece ţi se schimbă numele )!
În acel moment, poţi să PĂSTREZI adresa pe care o ai acum, sau puteţi să vă schimbaţi adresa ( tu să o treci pe a lui - dacă rezolvi situaţia cu "socrul" tău, aşa cum ţi s-a explicat la întrebarea anterioară; sau invers )...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru casatorie nu trebuie sa treaca nimeni pe adresa celuilalt, schimbarea CI nu se face inaintea casatoriei.
Abia dupa casatorie, sotul care isi schimba numele prin casatorie, trebuie sa isi schimbe actul de identitate si, lapreschimbare, poate opta pentru oricare domiciliu, asa ca si tu poti opta pentru domiciliul tau.

neluL
| neluL a răspuns:

Te poti casatori si fara sa schimbi adresa! Obligatia ta este sa-ti schimbi Cartea de Identitate cu noul nume rezultat in urma casatoriei. Adresa poate ramane aceea de dinaintea casatoriei.

Felicitari!