| ladyinredsaunegru a întrebat:

Logodnicul meu sta in casa parintilor, parinti lui sunt in chirie acolo.Intrebarea este daca eu imi mut domiciliu la logodnic este necesar sa vina propietarul casei, adica tatal lui? Cand a fost necesar pentru schmbarea buletinului logodnicului cei de la birou au cerut sa vina tatal lui.Eu ma intreb pentru mutatia mea este necesar de tatal lui? pentru ca el nu este in tara.multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu poate fi prezent titularul contractului de inchiriere atunci este necesar ca acesta sa-ti dea o declaratie notariala autentica de primire in spatiu.
In strainatate aceasta declaratie se poate face la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat).

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu esti prea explicita! --- afirmi ca " parinti lui sunt in chirie acolo".
Daca locuiesc intr-o locuinta inchiriata, inseamna ca nu au calitatea de proprietari, ci de chiriasi. La schimbarea domiciliului tau este nevoie de prezenta proprietarului locuintei, nicidecum de tatal logodnicului care are calitatea de chirias.

| ladyinredsaunegru explică (pentru alessia5158):

Este o casa inchiriata de la stat, propietarul casei este tatal lui avand un contract de inchiriere pe 99 de ani cu statu

| JohnnyBi a răspuns:

Daca parintii lui stau in chirie cum dracu este proprietarul casei tatal lui? este doar detentor precar cu titlu provizoriu. daca sta in chirie, cum naiba este proprietatea lui?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu NU am priceput un aspect : zici că logodnicul tău stă în casa părinţilor, dar părinţii "sunt in chirie acolo"!?!

De aici eu înţeleg că părinţii lui au închiriat acea locuinţă - deci, NU este casa lor!
În acel caz, pentru stabilirea reşedinţei tale, TREBUIE să se prezinte PROPRIETARUL acelei locuinţe ( cel de la care părinţii logodnicului au închiriat casa )!

Eventual, mai dă detalii...

În situaţia în care te-ai exprimat greşit, atunci răspunsul dat de @Ioandelasal este cel CORECT happy

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa fie prezent cel ce are dreptul sa te ia in spatiu.

| manuel72 a răspuns:

Trebuie sa fie si tatal lui prezent deoarece el te ia in spatiu.