| raducristian1 a întrebat:

Peste putin timp urmeaza sa fac scoala de soferi. La examen ( sala ) pot fi mai multe variante la intrebari? Din cate stiu pot face doar categoria B, B1 si BE, nu? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate intrebarile de la proba teoretica au mai multe variante de raspuns.
Poti face scoala de conducere si sustine examenele doar pentru categoriile la care indeplinesti conditia de varsta minima prevazuta, conform art.20, alin.4 din OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."