| doctoru_5476 a întrebat:

Pina la ce virsta ie copilul minor?
Se poate trai in concubinaj un major cu un minor?

Răspuns Câştigător
| Octavutzu a răspuns:

In romania minor inseamna 18 ani. Da poti trai in concubinaj daca parinti sunt de acord cu relatia si nu vor reclama asta la politie. Te poti alege cu dosar penal pentru coruptie de minori si chiar si inchisoare de la 5 la 15 ani

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai apărut...
Este major la împlinirea vârstei de 18 ani. Poate sta în concubinaj după vârsta de 17 ani, până la 16 ani cu acordul părinților poate să se căsătorească. Așa este legea, nu eu am făcut-o!
Pa, pa.

| Cristi531 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Adică o minora cu vârsta de 17 ani, poate trăi in concubinaj cu un major?

| Zazu a răspuns:

De la 16 ani poate trai cu o persoana majora, daca el avea sub 18 ani era pedepsit de lege, in cazul asta nu.