| Wehrmacht a întrebat:

Poate sa imi faca cineva o lista cu substantele interzise in Romania(nu ma refer la droguri.)?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sunt substate din categoria celor periculoase( nu a celor interzise!). Regimul lor este reglementat de HG nr. 1408/2008 --- anexele 1-6 ale respectivului act normativ cuprind listele substantelor:http://ebookbrowse.com/hg-1408-2008-anexe-1-6-pdf-d334899121

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca te referi la substante chimice toxice interzise( cu toxicitate letala sau incapacitanta) care le-ar permite sa devina arme chimice, poti vedea listele 1, 2 si 3 din cuprinsul "Conventiei privind interzicerea armelor chimice", la care Romania este parte : http://www.ancex.ro/upload/cwc_TEXT_total.pdf

| Wehrmacht explică (pentru alessia5158):

Ok.Ma intereseaza si asta.Dar vreau sa stiu despre urmatoarele:
Nitrat de Potasiu
Acid sulfuric
Acid clorhidric
...etc.La astea ma refer.

| alessia5158 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Sunt substate din categoria celor periculoase( nu a celor interzise!). Regimul lor este reglementat de HG nr. 1408/2008 --- anexele 1-6 ale respectivului act normativ cuprind listele substantelor:http://ebookbrowse.com/hg-1408-2008-anexe-1-6-pdf-d334899121

| Ceriik a răspuns:

PLANTE

SPECII DE SALVIE (Salvia divinorum Epling & Játiva) – este o planta care produce halucinatii – Tabelul III (din Legea 143/2000), inchisoare de la 3-15 ani

SPECII DE MITRAGINA (Mitragyna speciosa Korth (Kratom) – este o planta cu efecte similare cocainei. Creeaza dependenta – Tabelul III (din Legea 143/2000), inchisoare de la 3-15 ani

CIUPERCI

Amanita muscaria (L:Fr.) Lam. – Tabelul III (din Legea 143/2000), inchisoare de la 3-15 ani

Amanita pantherina – Tabelul III (din Legea 143/2000), inchisoare de la 3-15 ani

Toate speciile din genul Psilocybe – produce halucinatii, cu efecte similare LSD (ACIDUL LISERGIC) – Tabelul I (din Legea 143/2000), inchisoare de la 10-20 ani

SUBSTANTE

LSA (AMIDA ACIDULUI LISERGIC) – Tabelul III (din Legea 143/2000), inchisoare de la 3-15 ani

KETAMINA – Creeaza dependenta, au fost inregistrate pana in prezent 2 decese – Tabelul III (din Legea 143/2000), inchisoare de la 3-15 ani

DERIVATI DE PIPERAZINA – produce halucinatii – Tabelul I (din Legea 143/2000), inchisoare de la 10-20 ani

SARE DE BAIE (MEFEDRONA) – au fost inregistrate cazuri de decese – Tabelul I (din Legea 143/2000), inchisoare de la 10-20 ani

Aceste produse se comercializeaza in special sub forma de tigari, comprimate, pulberi, fragmente vegetale ambalate in plicuri, sub diverse denumiri, preturile de vanzare variind in functie de gramaj, de exemplu:

Special gold – sare – 0, 25 g-40 lei, 0, 75 g-90 lei-

Pulse – pulbere 0, 5 g – 30 lei, 3 g-119 lei

Fly Agaric Mushroom – ciuperci uscate 12 g -60 lei

Spice Diamond – fragmente vegetale 1 g – 50 lei

Spice Gold Spirit – pulbere 3 g- 90 lei

| Wehrmacht explică (pentru Ceriik):

Am spus si in intrebare, i-am spus si ceiluilalt care mi-a spus asta: Nu ma refer la droguri! Vorbesc de substante cum ar fi acizii, nitratii...etc.

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

Nu cred ca te prea poate ajuta cineva cu asa ceva aici...

| mihaibossmessi90 a răspuns:

SUBSTANŢE INTERZISE DIN SECŢIUNEA STIMULENTE :
http://www.handisport.ro/formulare/lista.pdf
LSA (AMIDA ACIDULUI LISERGIC) – Tabelul III (din Legea 143/2000), inchisoare de la 3-15 ani

KETAMINA – Creeaza dependenta, au fost inregistrate pana in prezent 2 decese – Tabelul III (din Legea 143/2000), inchisoare de la 3-15 ani

DERIVATI DE PIPERAZINA – produce halucinatii

SARE DE BAIE (MEFEDRONA) – au fost inregistrate cazuri de decese

Aceste produse se comercializeaza in special sub forma de tigari, comprimate, pulberi, fragmente vegetale ambalate in plicuri, sub diverse denumiri, preturile de vanzare variind in functie de gramaj, de exemplu:

Special gold – sare – 0, 25 g-40 lei, 0, 75 g-90 lei-

Pulse – pulbere 0, 5 g – 30 lei, 3 g-119 lei

Fly Agaric Mushroom – ciuperci uscate 12 g -60 lei

Spice Diamond – fragmente vegetale 1 g – 50 lei

Spice Gold Spirit – pulbere 3 g- 90 lei

| Wehrmacht explică (pentru mihaibossmessi90):

Care parte din "nu ma refer la droguri" n-ai inteles-o?