| Gabriela203 a întrebat:

Poate un minor de 17 ani fara naționalitate romana să călătoreasca din Polonia în România cu o procură semnată de ambii părinți și pașaport? Mai trebuie și alte documente pe lângă acestea?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus se aplica legislatia poloneza, asa ca acolo trebuie sa te interesezi.
Nu cred ca vreun utilizator TPU stie legislatia poloneza.

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se aplica legislația poloneză doar la plecare, daca vine cu avionul. Pe rutier singurul control ar fi la frontiera ungaro-romana, unde se verifica doar procura notarială si pasaportul sau cartea de identitate.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cristi, vezi ca n-ai citit atent intrebarea.
Minorul nu este cetatean roman si vrea sa vina din Polonia in Romania.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc asa este, sanatate multa

regis
| regis a răspuns:

Da, nu mai trebuie alte documente.