| Alex a întrebat:

Poligamia este legala in Romania si Statele Unite ale Americii?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legala, dimpotriva constituie infractiunea de bigamie (la noi), in SUA nu stiu, desi cred ca si acolo constituie infractiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ma insel doar in tarile arabe este legala poligamia

| doctorandus a răspuns:

Poligamia (mai multi soti sau mai multe sotii in acelasi timp) este ilegala, in schimb sa ai cinci concubine in acelasi timp e perfect legal.

| doctorandus a răspuns:

Un om care traieste dupa Biblie: http://www.evz.ro/......56462.html

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Traieste dupa Biblie? Ala e un om care nu si o poate tine in pantaloni

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Amice, conform Bibliei impunerea monogamiei este inventie diavoleasca.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Ma faci sa rad

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Biblia contine prevederi legale cu privire la casatoriile poligame, drepturile diverselor neveste si concubine, deci Legea lui Dumnezeu promoveaza poligamia. Impunerea monogamiei reprezinta victoria paganismului asupra Legii lui Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Prevederile legale le gaasesti in Constitutie nu in Biblie

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

In Antichitate evreii nu aveau Constitutia si Codul Penal, aveau doar Biblia, ea era cartea lor de legi.

| Marina92 a răspuns:

Poligamia nu este legala, nici in SUA, nici in Romania.