| Katsuuu a întrebat:

Pot beneficia personal de pensia de întreținere (alimentară) dacă sunt majoră?

Eu am 18 ani (fac 19) și mei au divorțat acum un 2 ani. Mama este încă obligată să plătească pensia alimentară deoarece îmi continui studiile. Tata primește banii dar eu nu beneficiez deloc de ei deoarece eu stau cu bunicii și el stă într-un apartament în chirie cu noua lui soție și nu prea se află în viața mea de câțiva ani. Mama a observat că nu beneficiez de bani și am nevoie de ei și își dorește să știe dacă se poate.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti, mama ta sa-ti trimita tie suma stabilita ca obligatie de intretinere. Nu trebuie nici un alt act, avand in vedere ca esti majora.

| darrio2007 a răspuns:

Sa-ti trimita banii tie, nu lui.

| ioana748 a răspuns:

Esti majora. Poti sa i primesti personal.