| MiriamO a întrebat:

Va salut.

Dupa lungi cautari pe 'net tot nu am gasit un raspuns concret referitor la problema mea.
Am 18 ani impliniti de curand. Dupa mai multe certuri cu mama, m-a dat afara din casa. Sunt eleva in clasa a 12a si nu am niciun venit in afara de alocatie. Am dormit la bunica mea, care nu mi-a putut oferi un adapost pentru mult timp.

Exista vreo cale legala pentru a fi obligata mama sa ma intretina pana imi termin studiile? Mentionez ca am sunat la dgaspc si "tanti" de acolo mi-a spus ca singura solutie pe care o vede ea este impacarea.

Parintii sunt divortati, iar mama mea este recasatorita. Este o situatie mai dificila. Mentionez ca invat si foarte bine dar cei de la protectia copilului au spus ca nu conteaza, ca pot sa si muncesc in timpul scolii.

Dupa un timp in care ne-am impacat, iar am fost data afara din casa. Am fost cu politia la domiciliul unde locuiam cu chirie si au spus ca nu au cum sa ii oblige sa ma tina acolo deoarece nu am trecut in buletin adresa unde stau cu chirie si nici in cotractul de inchiriere nu sunt trecuta. Exista vreo sansa ca in instanta sa fie obligati parintii sa imi plateasca cel putin studiile si mancarea? Nu mai zic de un domiciliu pentru ca la ce legi avem noi si ce ajutor nu primim din partea statului nu exista nicio sansa.

Si mai este inca o problema din partea tatalui meu natural, de origine siriana, implicat in Republica Moldova in mai multe infractiuni pentru care a fost si retinut pentru 30 de zile si inca cercetat ( http://www.jurnal.md/ro/new... / )
Problema este ca ne-a amenintat (pe mine si pe prietenul meu) ca vine in tara si plateste pe cineva sau face chiar el asta, si anume sa ne omoare pe amandoi. Am fost la politie sa depunem o plangere dar stiu ca sunt slabe sanse sa ne ia cineva in seama. In alta parte unde am putea sa apelam pentru protectia noastra?

Cui si unde trebuie sa ma adresez pentru a beneficia de pensie de intretinere avand in vedere ca imi doresc sa imi continui studiile?

Răspuns Câştigător
| stelianr a răspuns:

Ai spus ca ai doua surori mai mici.Ele unde sunt? Am inteles ca acum stai cu prietenul tau. Unde, in casa parintilor lui? Sunteti deja ca doi soti? Acum esti in vacanta? Prietenul este tot elev? Vezi, sunt multe lucruri care ar trebui sa le stiu pentru a putea sa-ti dau un raspuns pertinent. Singurul sfat ce pot sa ti-l dau este sa intrebi un avocat ce drepturi ai tu. Acesta iti va pune mult mai multe intrebari de cat ti-am pus eu. Iti doresc succes!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia expusa de tine este grea si si posibilitatile de rezolvare foarte reduse. Ai putea cere la judecatorie ca tatal tau sa fie obligat sa presteze intretinerea pana ce tu termini studiile universitare, fara a depasi varsta de 26 ani, dar nu stiu cat de eficienta ar fi o asemenea obligatie in cazul de fata, tatal tau nefiind in Romania. De asemenea fiind majora nu beneficiezi de prevederile Codului familiei privind minorii, asa ca raspunsul dat de autoritati a fost legal, sigur ca nu si umanitar. Potrivit art.86, alin.2 din Codul familiei mama ta ti-ar datora intretinere numai daca te-ai afla in incapacitate de a munci. Imi pare rau ca nu pot sa-ti dau sfaturi mai bune dar nu exista posibilitatea legala de a o obliga pe mama ta la nimic. Incearca sa te intelegi cu ea, respecta-i pretentiile si roaga sa te gazduiasca macar pana termini facultatea ori macar pana o sa-ti gasesti o locuinta, stii vorba "limba dulce mult aduce". Succes si numai bine!

| harciog a răspuns:

Nu-i greu de inteles de ce mama ta te-a dat afara.Cred ca "mincai la ea si dormeai la diferiti prieteni".Ai putea totusi sa-ti astimperi hormonii mai cu program si ziua ce naibii nu te duce capul.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Fata, din pacate, esti majora, te descurci.

| madalin_7682 a răspuns:

Incearca sa te impaci cu mama ta si cand tipa la tine sa nu i raspunzi astfel nu are de ce sa te dea afara daca nu tipi la ea sau alte din astea succes.

| MiriamO explică:

De impacat nu se pune problema, si de dormit la alti prieteni nici vorba. Eu pana acum un an de zile ieseam doar cu surorile mele mai mici afara si in ultimul timp ieseam pana pe la 10 afara. Asa ca abtineti-va sa faceti afirmatii de genul. Cu mama m-am certat deoarece nu era de acord ca eu stateam pana la 10 afara, dat fiind ca am o varsta la care altele asa cum spuneti si voi ca o "ard" prin cluburi si etc.De dormit dorm la prietenul meu acum...nu la diferite persoane.