| anonim_4396 a întrebat:

Pot circula cu moto 125cc cu cat. B

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu poti circula. Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, aprobat prin HG 1391/2006, trebuie sa ai permis pentru categoria A. Permisul de categorie B da dreptul doar de a conduce vehicule din aceasta categorie precum si din subcategoria B1, dar nu din alte categorii. Numai bine!

| Nyku_5126 a răspuns:

Poti, daca ai 3 ani de experienta cu B-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da daca nu-i depaseste 125 cm2

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform modificarilor venite de la U. E. cu permisul catg. B, poti conduce scutere sau motociclete cu cilindreea mai mica de 125 cmc! Legea exista in toate tarile ce fac parte din U. E. si Romania face parte, automat e posibil acest lucru. Posibil ca vei intalni politisti slab pregatiti, care au uitat aceasta modificare(!) si iti vor cauza unele probleme, dar tu trebuie sa le aduci aminte...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"(a) Categoria A1:
- motociclete cu cilindree maximă de 125 centimetri cubi, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
- tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
- vârsta minimă pentru categoria A1 este stabilită la 16 ani."

"(3) Pentru conducerea pe teritoriul lor, statele membre pot acorda (nu inseamna ca o sa o si faca) următoarele echivalări:
(a) tricicluri cu motor în cadrul unui permis categoria B, pentru tricicluri cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiția ca titularul permisului din categoria B să aibă cel puțin vârsta de 21 de ani;
(b) motociclete din categoria A1 în cadrul unui permis din categoria B.

"Deoarece prezentul alineat nu este VALABIL DECAT PE TERITORIUL LOR, statele membre nu indică pe permisul de conducere faptul că titularul este autorizat să conducă aceste vehicule."

Extras din Directiva UE (Data a transpunerii: 19/01/2011; cel târziu)
http://eur-lex.europa.eu/......UriServ.do

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(a) Categoria A1:
- motociclete cu cilindree maximă de 125 centimetri cubi, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
- tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
- vârsta minimă pentru categoria A1 este stabilită la 16 ani."

"(3) Pentru conducerea pe teritoriul lor, statele membre pot acorda (nu inseamna ca o sa o si faca) următoarele echivalări:
(a) tricicluri cu motor în cadrul unui permis categoria B, pentru tricicluri cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiția ca titularul permisului din categoria B să aibă cel puțin vârsta de 21 de ani;
(b) motociclete din categoria A1 în cadrul unui permis din categoria B.

"Deoarece prezentul alineat nu este VALABIL DECAT PE TERITORIUL LOR, statele membre nu indică pe permisul de conducere faptul că titularul este autorizat să conducă aceste vehicule.

Extras din Directiva UE (Data a transpunerii: 19/01/2011; cel târziu, in 2011 cred ca o se clarifice lucrurile dupa cum stiti si la noi au aparut deja noile permise EU conform directivei dar mai dureaza pana se implementeaza modificarile din directiva si desigur nu o sa se implementeze chiar tot deoarece o tara poate impune anumite restrictii sau nu, oricum documentati-va inainte, cititi legislatia si nu ce auziti de la tot felul de "experti" neavizati. mersi)
http://eur-lex.europa.eu/......UriServ.do

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(3) Pentru conducerea pe teritoriul lor, statele membre pot acorda (nu inseamna ca o sa o si faca) următoarele echivalări:

(a) tricicluri cu motor în cadrul unui permis categoria B, pentru tricicluri cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiția ca titularul permisului din categoria B să aibă cel puțin vârsta de 21 de ani;

(b) motociclete din categoria A1 în cadrul unui permis din categoria B.

"Deoarece prezentul alineat nu este VALABIL DECAT PE TERITORIUL LOR, statele membre nu indică pe permisul de conducere faptul că titularul este autorizat să conducă aceste vehicule."

Extras din Directiva UE (Data a transpunerii: 19/01/2011; cel târziu)

http://eur-lex.europa.eu/......UriServ.do

| anonim_5778 a răspuns:

Da daca nu depasteste 125 cm