| anonim_4396 a întrebat:

Pot conduce un scuter cu categoria b

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai dreptul, de la 19.01. 2013, daca se incadreaza la categoria moped, conform prevederilor L.203/2012, citez:
"(2)Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;"

| angel74dm a răspuns:

Da, legea nu s-a schimbat în acest sens. Singurul lucru ce s-a schimbat, este că dacă încalci orice regulă de circulaţie cu scuterul vei fi sancţionat ca şi când ai fi cu maşina...

| BassHunter13 a răspuns:

Daca nu are peste 49cmc poti si nu mai ai nevoie de AM! Este legal!

*All-daca nu stiti de ce mai comentati!

| pisicutzamik a răspuns:

Da

| Darcklight a răspuns:

Nu, trebuie sa ai categoria A.

| angel74dm a răspuns (pentru Darcklight):

Greşit, un scuter de 49 cmc se poate conduce cu categoria B.

| greenwave666 a răspuns:

Da, poti! singura conditie e sa nu depaseasca 49cmcwinking

| Bogdan_Candea_1991 a răspuns:

Nu trebuie sa ai categoria A DACA NU IEI AMENDA

| alecsao a răspuns:

Da, poti dar vezi ca " scuterul" tau sa nu aiba mai mult de 150 cm cubi

| fdgdfgfdg a răspuns:

Doar daca te simti instare