| Sebigsdhje a întrebat:

Pot sa merg cu cartuta pe autostrada?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este interzisa circulatia carutelor pe autostrada, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 74.(1) Pe autostrăzi este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mana, a bicicletelor şi mopedelor, a tractoarelor şi maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."
Vei fi amendat daca te prind.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Este interzisa circultia pe autostrada a: pietonilor, bicicletelor si carutelor!

| johnnny123 a răspuns:

Adevărul este că o căruță ar mai lipsi să-ți iasă în față când mergi cu 130km/h noaptea pe autostradă.
Nu e suficient că te lovești de ele pe drumurile naționale și județene pentru că circulă pe mijlocul drumului fără nici o semnalizare luminoasă.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu ai voie pe autostrada cu vehicule care nu pot prinde minim 50 km/h. De asemenea, nu poti circula nici cu prototipuri.

| octav005 a răspuns:

Nu ai voie cu asa ceva.

| neprihanitul a răspuns:

Daca merge cu mai mult de 50 km/h poti sa mergi cu caruta pe autostrada fara probleme. Doar cu conditia ca in timp ce faci asta sa te filmezi si sa postezi filmarea pe Academia de Ursarie sau Academia de Stil