| GTony a întrebat:

Pot sa merg la politie si sa fac reclamatie de inselaciune(imprumut suma de >bani= neprimit inapoi) avand ca dovada convorbiri messenger, mesaje telefon?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai sanse, nu este vorba de o cauza penala ci de una civila, deoarece ai dat imprumutul de bunavoie. Va trebui sa-l actionezi in judecata si sa ai probe, inclusiv proba cu martori. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la Serviciul de Investigare a Fraudelor din cadrul Inspectoratului de Poliție de pe raza de domiciliu.
Succes!
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

NU. Uite cum descrie Codul Penal la art 215 inselaciunea : "Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material înjust şi daca s-a pricinuit o paguba...
Tu nu ai fost indus in eroare, ai dat banii de buna voie, individul respectiv nu a comis nicio infractiune. E necesara o actiune civila in acest caz, in eventualitatea unui prejudiciu suferit de tine poti cere si daune.

| trăncănici a răspuns:

Dacă el(ea)ţi-a cerut bani cu împrumut,da,ai şanse de cîştig,dar dacă te-ai oferit tu să ajuţi cu bani sub formă de împrumut(ajutor),n-ai şanse. Postează fraza în care îţi cere să-i dai cu împrumut bani, dar ai grijă să nu apară nume sau detalii, ca fraza să nu poată fi recunoscută de făptaş.

| trăncănici a răspuns (pentru trăncănici):

Consultă întîi un avocat, pentru.că ai şanse ca poliţaii să te ia în băşcălie, ştii că le e lene să mişte un pai!

| fanporsche a răspuns:

Incearca, ca nu ai ce pati.