| danielagray56 a întrebat:

Pot să-mi schimb furnizorul de energie electrică chair dacă am fost deconectată de actualul furnizor deoarece am refuzat să plătesc facturile umflate?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar dupa ce ai lichidat cu vechiul furnizor /contract.

| danielagray56 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru răspuns. Dar este posibil chiar dacă m-au deconectat ( adică nu mai am acces la energie electrică?)?

| darrio2007 a răspuns (pentru danielagray56):

Daca te-au deconectat, tu ce intelegi?
Cati ani ai? Pari cam tinerică.

| Bula a răspuns (pentru danielagray56):

Platesti restanta si consumul pana la deconectare, dupa care te poti muta.
Dar, neplata la timp a facturilor (de "citire") duce la deconectare, la oricare furnizor.

| darrio2007 a răspuns:

Da, dupa ce platesti facturile „umflate". Asta dupa parerea ta.

| danielagray56 explică (pentru darrio2007):

Sunt umflate în conditiile în care eu folosesc doar un televizor, un frigider, și 4 becuri ce au consum redus si îmi vine factură de 4000 de lei pe lună. Am plătit întodeauna la timp facturile.

| darrio2007 a răspuns (pentru danielagray56):

Ceva nu este in regula daca este asa cum spui. Ai incercat sa lamuresti problema cu furnizorul?

| danielagray56 explică (pentru darrio2007):

M-am dus la reprezentanța lor de multe ori, mi-ai spus că contorul e de vine, l-au schimbat și tot îmi veneau facturi din ce în ce mai mari.

| eliancodrut a răspuns:

Pe facturi este trecut indexul contorului care iti spune ce ai consumat.
S-ar putea sa fie o neintelegere, o greseala sau restante (desi sunt prea mari pentru doar atati consumatori). Doar daca ai scris gresit.
Ai facut reclamatie ca sa vina sa constate, sa verifice contorul?
Neplata facturilor duce la lipsa curentului electric si la executare silita.