| Girly97 a întrebat:

Pot vota la alegerile locale din 9 iunie 2024 daca exista posibilitatea sa fiu desemnata ca operator de calculator in alta sectie de votare decat cea in care sunt inscrisa pe lista electorala permanenta?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei putea vota la sectia unde vei lucra.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti vota doar pentru alegerile europaramentare..Citeste aici: https://expertforum.ro/unde-cum-votez-2024/

| ReddY25 a răspuns:

Sigur că poți

| SuNaM a răspuns:

Pai da, poti vota in alta sectie de votare de pe raza judetului. Esti si tu cetatean si ai dreptul sa votezi. Pana si presedintele are dreptul sa voteze.

| Girly97 explică (pentru SuNaM):

Mie mi-a spus cineva ca la locale pot vota exclusiv la sectia de votare unde sunt inscrisa pe lista permanenta.

| SuNaM a răspuns (pentru Girly97):

Ideea este ca, tu o sa fi repartizat/a la o sectie de votare care nu are voie sa fie sectia unde esti tu selectata. Dupa adresa din buletin, statul te pune automat pe o lista la o sectie de votare care include un anumit cartier(sau un grup de strazi). Tu nu vei fi operator de calculator fix la sectia ta asa ca nu poti vota unde esti repartizat/a. Asta din punct de vedere legal, pentru ca, de fapt, cum tu iti pui singura datele in sistem, poti sa tii le pui si nimanui nu o sa ii pese. Crede-ma, legal vorbind, vecinii mei de bloc nu ar fi trebui sa fie la aceiasi sectie de votare cu mine, dar in fiecare an sunt asa ca mna, Romanica e tot Romanica ))

| Cipi1212 a răspuns:

Nu.