| Mikoyan a întrebat:

Poti da pentru permis de conducere categoriile C, D, CE la 19 ani? Avizul psihologic este acelasi ca la categoria B?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002(Codul rutier) pentru categoriile C si CE se poate da examen de la 18 ani iar pentru D de la 21 ani, citez:
"ART.33.(1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
b) sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C, C1, CE, C1E si Tr;
c) sa aiba varsta de cel putin 21 ani impliniti, pentru categoriile D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E;" Numai bine!

2 răspunsuri:
| kidutzq a răspuns:

Pentru B, C si E poti da la 18 ani. pentru categoria D trebuie sa ai minim 21 de ani. La primele trei psihologicul e la fel, iar pentru D e putin diferit, dar in mare parte la fel si asta.