| MihaiMarian2004 a întrebat:

De la ce varsta poti da de permis de conducere categoria A?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" (4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

6 răspunsuri:
| ElSueno a răspuns:

AM - 16 ani
A1 - 16 ani
A2 - 18 ani
A - 24 ani

| seularts a răspuns:

Tu pari cam de 14. In concluzie peste 10 ani happy

| MihaiMarian2004 explică (pentru seularts):

Poza asta e de 4 ani...Acum am 14 laughing

| seularts a răspuns (pentru MihaiMarian2004):

Well, atunci raspunsul meu e destul de valid happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nicusor_Colea_2000 a răspuns:

Cam de la 22-24