| anonim_4396 a întrebat:

Poti fi declarat bolnav psihic si fara sa ai x-ul rosu pe buletin?

Răspuns Câştigător
| Alexandruuu88 a răspuns:

Da

4 răspunsuri:
| Bratasanu_Yonut_2003 a răspuns:

Da e posibil
Sa zicem cineva e bolnav psihic și nu gândește înjură scuipa etc dar aceasta boala mentala a apărut mai târziu
Buletinul e făcut mai devreme
Iar responsabilul cu aceasta persoana nu ar putea să se ducă la poliție sa ii pună dungă roșie pe buletin deoarece nu îl poate aduce acolo

| alessia5158 a răspuns:

Niciodata nu a existat vreo forma de marcare( cu x sau cu dunga rosie) a cartii de identitate detinuta de un bolnav psihic! Nici inainte de 1989, nici dupa! Stigmatizarea prin marcare este un mit urban care are la origine, probabil, o atitudine de ridiculizare a persoanelor cu tulburari psihice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E fake news treaba cu dunga pe buletin. Nu exista in realitate asa ceva.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da, pentru ca nu apare in niciun buletin al cuiva cu probleme psihice o dunga rosie.