| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Romania nu se vrea stat laic?

http://www.ghimpele.ro/......e-comisie/

http://adevarul.ro/......index.html

Esti de acord ca în Constituție să fie prevăzută explicit laicitatea statului?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

"România - Stat laic!

Sunt de acord ca în Constituție să fie prevăzută explicit laicitatea statului.
În acest sens, doresc modificarea Articolului 1, alineatul 3:
România este stat de drept, democratic, laic şi social, în care demnitatea omului, drepturile şi libertăţile cetăţenilor, libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea şi pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul tradiţiilor democratice ale poporului român şi idealurilor Revoluţiei din decembrie 1989, şi sunt garantate."

http://statlaic.ro/

Religia să fie scoasă afară din politică!
Semnat!

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este nevoie de o asemenea definire a statului roman, nu ar insemna absolut nimic.
Si apoi in Constitutia actuala exista libertatea constiintei (art.28), care va exista si in viitoarea Constitutie. De asemenea aceasta libertate este detaliata in L.489/2006 privind libertatea religioasa si regimul cultelor.

| Arthur a răspuns:

Aceasta este marea problemă a revizuirii constituţiei ţării noastre?
La 1 ianuarie 2012 a intrat în vigoare noua constituţie a Ungariei care stipulează : " Constituţia Maghiară începe cu invocaţia ceremonială: „Dumnezeu să-i binecuvânteze pe unguri!". Apoi, se mai spune, între altele: „ Noi, membrii naţiunii ungare, (...) suntem mândri că regele nostru Ştefan cel Sfânt a făurit Statul Ungar pe principii solide şi a inclus ţara noastră în Europa Creştină, acum o mie de ani. (...) Recunoaştem rolul Creştinismului în conservarea fiinţei noastre naţionale şi preţuim tradiţiile religioase ale ţării noastre".
Or fi ungurii mai lipsiţi de cultură, mai înapoiaţi sau mai cum oare?
Dar la noi, cum a spus şi Maestrul Ioandelasal, nu este scris ceva de genul şi nu va fi scris. Atunci care este problema, de fapt falsa problemă?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Arthur):

Daca o luam asa, ne putem uita putin la Constitutiile si altor tari. De ce nu?

Constitutia Republicii Franceze

"ARTICOLUL 1. Franta este o Republica indivizibila, laica, democratica si sociala.
Ea asigura egalitatea tuturor cetatenilor in fata legii, fara deosebire de origine, de rasa sau de religie. Ea respecta toate credintele.
Organizarea sa este descentralizata.
Legea favorizeaza accesul egal al femeilor si barbatilor la mandatele electorale si in functii elective, precum si la responsabilitatile profesionale si sociale."

| Arthur a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu înţeleg ce vrei să spui. Am întrebat : " Aceasta este marea problemă a revizuirii constituţiei ţării noastre? "
Furtună într-un pahar cu apă sau un mare fâss propunerile " inteligente ".
Care este relevanţa? Ce dureri mari aveţi voi ateii şi nu vă lasă Constituţia să respiraţi?
Mai mult : „România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi. Este interzisă orice discriminare bazată pe sex, culoare, naţionalitate, origine etnică sau socială, trăsături genetice, limbă, credinţă sau religie, opinii politice sau de altă natură, proprietate, naştere, dizabilităţi, vârstă sau orientare sexuală". Cam acest lucru se va adăuga printre altele iar acest lucru nu-mi va schimba opinia despre homosexuali, nici mie nici altora.
Fiecare face ce vrea cu propriile orificii dar nu cred că este strict necesar să fie amintit acest lucru şi în cartea de căpătâi a statului de parcă am fi o ţară care începe să gândească ciudat când se află la vreo înghesuială la ghişee sau în autobuz, gândul începând să ne zboare aiurea la băieţii de la Căpâlna.
Deja mă simt ciudat că acest fapt nu este prevăzut musai în Constituţie.
Mai trebuie trecut acolo şi dreptul la respiraţie şi la somn. Eu ca fumător de exemplu mă simt discriminat prin felul cum îmi sunt interzise anumite drepturi la fel ca negrilor într-o anumită perioadă : în acest local nu au acces negrii şi câinii diferă cu mult faţă de în acest local nu se fumează? Nu eşti vizat în mod direct tu care aparţii comunităţii de fumători înrăiţi?
Dar moda este în altă direcţie şi trebuie să urmăm cursul.
După căsătoriile între persoane de acelaşi sex urmează probabil legiferarea căsătoriilor între oameni şi animale. Primul pas a fost făcut : Karl Lagerfeld vrea să se căsătorească cu pisica lui. Oare aceste persoane nu se simt cumva discriminate de Constituţia Romăniei?
Salutare şi minte multă!
Încearcă să gândeşti şi singură fără impulsuri externe perturbatoare! Dăunează grav capacităţii de discernământ.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Arthur):

Nu intelegi ce vreau sa spun?
Pai sa o luam pe rand:
1. Mi-ai dat exemplul Constitutiei maghiarilor - mi s-a parut fairplay sa-ti dau exemplul Constitutiei francezilor!
Pe mine personal, nu ma intereseaza Constitutia altor tari sub nicio forma, la fel cum nu ma intereseaza cat de credinciosi sunt.
Nu sunt rasista, chiar am lucruri de apreciat la unguri, cum ar fi ca sunt extrem de nationalisti si tin cu dintii de limba lor materna.
Un ungur are grija sa -si invete copilul sa nu imprumute niciun cuvant englezesc, pe ei nu i-au lovit englezismele, traduc tot.(eu tocmai ce am folosit unul)
E demn de admirat!

2.Intr-adevar ai intrebat si mai sus daca aceasta este marea problema a modificarii Constitutiei? Probabil ca nu!
Constitutia a fost si va fi in asa fel alcatuita( modificata) incat sa-ti fie greu sa o votezi. Vor fi amendamente cu care esti de acord si altele cu care esti
impotriva. Atunci, ce faci? Ca trebuie sa votezi tot...E cu doua taisuri!
Constitutia nu reprezinta poporul, ei modifica legi...iar noi le acceptam!
Daca nu isi baga BOR coada, mie imi era, sa zicem..usor! Cum pot vota eu, religia in scoli? Nu pot!
La fel si tu, daca nu isi baga Remus Cernea coada, erai de acord cu restul...

3.La partea cu homesexualitatea sunt de acord cu tine, nu pentru ca as avea ceva cu persoanele gay, ci pentru ca Romania nu este pregatita pentru asa ceva.
Nu acum!

4.Nu stiu la ce anume sau cine ai facut referire spunandu-mi sa nu ma las influentata de impulsuri externe perturbatoare!
Sper ca nu la cineva sau la TPU in ansamblu. Am devenit atee acum 13 ani...nu m-am trezit asa peste noapte, hai ca nu mai cred!

Una peste alta, daca se continua cu modificari halucinante, eu nu voi merge la vot pe 17 noiembrie! Atunci o votam, nu?

| Arthur a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

S-a avut grijă şi de acest lucru : Constituţia se va vota cu prezenţă de doar 30 % din alegători.
Nu o să mai conteze prea mult părerea minorităţii de 70% ( adică restul neparticipant care ar însemna în sine un vot negativ prin neprezentare în condiţii normale ).
Persoane binevoitoare de pe TPU mută atenţia de la problemele adevărate în zona can can-ului legat de această Constituţie.
Te întreb un singur lucru : te-ai simţit ameninţată, discriminată, pentru faptul că eşti atee? Pe vremea comuniştilor era o obligaţiune. Homosexualii au existat şi vor mai exista şi fără articole de lege care nu fac altceva decât să le facă publicitate. Acest lucru în loc să fie considerat o opţiune personală generată de diferite împrejurări va ajunge o situaţie considerată obişnuită cu repercursiuni pentru cei foarte tineri şi fără discernământ.
Urmează pisicile, câinii şi restul...

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Arthur):

In viata reala nu m-am simtit niciodata amenintata si nici discriminata pentru faptul ca sunt atee! Asta pentru ca nu m-am manifestat si putini sunt cei care cunosc asta! happy

P.S. Karl Lagerfeld, chiar vrea să se căsătorească cu pisica lui?
hee hee

| Arthur a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

" Excentricităţile celebrităţilor ne-au lăsat cu gura căscată de multe ori, însă cea mai recentă declaraţie a lui Karl Lagerfeld pare să le întreacă pe toate. Designerul principal al casei Chanel vorbeşte într-un interviu despre iubirea ce i-o poartă pisicii, animal cu care s-ar vedea căsătorit, dacă legea ar permite-o. "
http://www.lafiga.ro/......-cu-pisica

| Arthur a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Te văd fată isteaţă, măscăriciul ăsta care face doar scandal doar pentru popularitate crezi că merită băgat în seamă?
Crezi că avem carnete de creştin, musulman sau budist? Avem cartele de prezenţă la Biserică? Iliescu când a intrat prima dată în Biserică şi-a făcut cruce cu mâna stângă, câţi dintre oamenii politici crezi că sunt cu adevărat creştini? Care dintre ei respectă măcar Decalogul?
Toate aceste lucruri sunt menite să distragă atenţia de la adevăratele probleme ale ţării.
Încearcă să judeci cu propria minte şi nu te lăsa manipulată.

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mi-e tot mai clar, Miha, suntem conduşi de nişte idioţi, iar discriminarea e la ordinea zilei...

http://youtu.be/nZ0PdrMzYV4

Ce pretenţii să mai ai de la nişte ţărani analfabeţi, care îi votează pe aceşti idioţi, pentru că aşa le zice popa?
Idiocraţie!

...un regim politic în care puterea este în mâna şi sub controlul idioţilor.
Asta avem în România.

NOname
| NOname a răspuns:

Problema e că suntem un stat laic doar în teorie. Realitatea se dovedeşte a fi cu totul alta.
Totul e cusut din minciuni, cu aţa de aur, începând cu definiţia ţării.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Religia_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

NOname
| NOname a răspuns:

Auzi, Mihaela, cică: "Încearcă să judeci cu propria minte şi nu te lăsa manipulată."

= ))

Mooooor...de râs, ştiind cine e expeditorul.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru NOname):

Stiu la cine face referinta laughing

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nici nu prea are de unde alege, cum pe oricine nu-l aprobă îl trece la ignor şi îl acuză de conturi multiple, pe principiul "cine nu e cu mine, e împotriva mea şi nu mă contrazic mai mulţi, ci unul singur, deci clar, am dreptate şi ceilalţi abereaza, nu eu" (săracu' suferă de paranoia şi sofism-mania). Ai mai rămas tu şi mai câţiva. Cernea a scăpat, că n-are cont pe TPU... În curând va vorbi singur sau cu legaţii la ochi plini de sine, ca el.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru NOname):

Aha, deci e cu ignnore aici!hee hee
Deci el vede ce postez eu, dar nu vede si ceea ce scrii tu! Fain laughing

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Aha. : )) Tu de ce crezi că încă nu mi-a sărit la gât? : ))