| blackbone1776 a întrebat:

Romulus si remus au fost doar personaje mitice, nu? nu au existat in realitate? de ce avem peste tot prin tara statuia cu ei si lupoaica, pentru a ne aminti ca suntem romani?( suntem daco romani ) de ce nu avem statui cu decebal in loc de cea cu lupoaica si cei doi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, au fost personaje mitice.
Avem statui si cu Decebal si nu stiu care sunt mai multe. Nu m-a preocupat subiectul dar, daca cele cu cei doi si lupoaica sunt mai multe, s-ar putea datora faptului ca acestea reprezinta latinitatea noastra si ca suntem urmasi ai Romei, aceasta fiind sustinerea principala inca din vremea cronicarilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare mare civilizație are legenda ei întemeietoare. Noi cum nu prea avem, ne raportăm la ei.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru a ne arata ca pana si animalele au sentimente de bunătate, empatie, compasiune nu numai pentru specia lor ci si pentru om.In timp ce oamenii in majoritate își rezuma aceste sentimente doar la un grup restrans: familie, prieteni apropiați, dar nu si fata de animale. Dovada le sacrificam pentru a ne satisface pofta.

| BogdanM275 a răspuns:

Probabilitatea ca ei să fi existat în realitate, e destul de mare orice "poveste" istorică are un sâmbure de adevăr, doar nu ai crezut că roma și imperiul roman au apărut de nicăieri.